Putine, tvůj plynovod do Turecka je nesmysl, píše Bloomberg

10.12.2014 14:14 | Zprávy
autor: pro

Agentura Bloomberg informuje o pochybnostech, které panují v souvislosti s plánovanou výstavbou plynovodu z Ruska do Turecka. Oslovení analytici se vesměs shodují, že jde o riskantní projekt, který se Rusku nemusí vyplatit.

 Putine, tvůj plynovod do Turecka je nesmysl, píše Bloomberg
Foto: repro kremlin.ru, tan
Popisek: Prezidenti Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan

Novinářky Mažněková a Chreniková z agentury Bloomberg míní, že Putinův plán postavit plynovod vedoucí do Turecka nejspíš neuspěje. Citují v této souvislosti také odborníka z Bilkent University v Ankaře Necdeta Pamira, podle kterého se výsledek ukáže, až bude plynovod v provozu. Už nyní má však Pamir o jeho efektivitě velké pochybnosti.

Výstavba plynovodu do Turecka, který by dále vedl plyn do Řecka a z této země do celého kontinentu, má nahradit zrušený plynovod South Stream. Rozhodnutí o ukončení tohoto projektu oznámil ruský prezident Vladimir Putin před více než týdnem v průběhu své návštěvy Turecka. Následně byla podepsána předběžná smlouva s tureckou společnosti Botas o výstavbě výše zmíněného plynovodu.

O realizaci tohoto projektu však nejspíš pochybuje i samotné Turecko. Ministr pro energetiku Taner Yildiz se nechal slyšet, že se země nechce stát mlýnským kamenem mezi Evropou a Ruskem. Turecko je totiž za své vstřícné postoje vůči Rusku kritizováno ze strany Evropské unie i Spojených států. „Až čas ukáže, jestli je náš společný projekt životaschopný,“ řekl doslova Yildiz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…