„Šetrná čtyřka" přišla s návrhem záchranného fondu. Jak pomoci po krizi?

23.05.2020 20:58

Hned čtyři země Evropské unie se rozhodly postavit proti francouzsko-německému plánu záchranného fondu pro hospodářskou obnovu v Evropské unii po krizi způsobené koronavirem. Jde o Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko – ty dnes představily alternativní návrh. Jeho základem by mělo být poskytování výhodných úvěrů, a to nanejvýš po dobu dvou let, píše server ČeskéNoviny.cz na základě informací agentur DPA a APA.

„Šetrná čtyřka" přišla s návrhem záchranného fondu. Jak pomoci po krizi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Francouzsko-německý plán představený kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Emmanuelem Macronem by měl být v rozsahu 500 miliard eur. Unie by si peníze půjčila na finančních trzích a následně by je splácela v delším časovém horizontu. Peníze by pak měly být rozdělovány přes rozpočet EU ve formě dotací a půjček. 

„Šetrná čtyřka“ zemí naopak v protinávrhu prosazuje, aby peníze byly distribuovány jednotlivým zemím ve formě výhodných úvěrů, nikoliv přímých dotací. „Pomoc státům a odvětvím má být adresná, například v podobě podpory výzkumu a inovací či přechodu k 'zelené ekonomice'. Konkrétní objem prostředků v zamýšleném fondu alternativní plán neobsahuje,“ píše server.

„Říkáme jasné ano okamžité koronavirové pomoci, ale odmítáme dluhovou unii přes zadní vrátka,“ uvedl ke konceptu francouzsko-německého návrhu v minulých dnech kancléř Rakouska Sebastian Kurz. Oproti tomu Itálie se dnes vyjádřila kriticky k návrhu čtveřice „šetrných“ států. Je podle nich nepřiměřený. „Návrh 'šetrných' je obranářský,“ uvedl k němu italský ministr pro evropské záležitosti Enzo Amendoly. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…