„Šetrná čtyřka" přišla s návrhem záchranného fondu. Jak pomoci po krizi?

23.05.2020 20:58

Hned čtyři země Evropské unie se rozhodly postavit proti francouzsko-německému plánu záchranného fondu pro hospodářskou obnovu v Evropské unii po krizi způsobené koronavirem. Jde o Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko – ty dnes představily alternativní návrh. Jeho základem by mělo být poskytování výhodných úvěrů, a to nanejvýš po dobu dvou let, píše server ČeskéNoviny.cz na základě informací agentur DPA a APA.

„Šetrná čtyřka" přišla s návrhem záchranného fondu. Jak pomoci po krizi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Francouzsko-německý plán představený kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Emmanuelem Macronem by měl být v rozsahu 500 miliard eur. Unie by si peníze půjčila na finančních trzích a následně by je splácela v delším časovém horizontu. Peníze by pak měly být rozdělovány přes rozpočet EU ve formě dotací a půjček. 

„Šetrná čtyřka“ zemí naopak v protinávrhu prosazuje, aby peníze byly distribuovány jednotlivým zemím ve formě výhodných úvěrů, nikoliv přímých dotací. „Pomoc státům a odvětvím má být adresná, například v podobě podpory výzkumu a inovací či přechodu k 'zelené ekonomice'. Konkrétní objem prostředků v zamýšleném fondu alternativní plán neobsahuje,“ píše server.

„Říkáme jasné ano okamžité koronavirové pomoci, ale odmítáme dluhovou unii přes zadní vrátka,“ uvedl ke konceptu francouzsko-německého návrhu v minulých dnech kancléř Rakouska Sebastian Kurz. Oproti tomu Itálie se dnes vyjádřila kriticky k návrhu čtveřice „šetrných“ států. Je podle nich nepřiměřený. „Návrh 'šetrných' je obranářský,“ uvedl k němu italský ministr pro evropské záležitosti Enzo Amendoly. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

20:17 Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

Moravský kandidát SPD a Trikolory do Evropského parlamentu Boris Latýn ve svém komentáři zmiňuje ana…