„Sůl za 9,90 Kč. 180% zdražení!“ A další šok v Lidlu

16.01.2023 10:52 | Ze sítí

Vypadá to, že si brzy v Čechách budeme žít skutečně jako v pohádce. Kdo tomu nevěří, tomu bude stačit porovnat si ceny základních potravin a zjistí, že pokud by třeba sůl i nadále zdražovala tímto tempem, skutečně, s trochou nadsázky, za chvíli bude „nad zlato“. Nahoru ale letí i ceny jiných produktů. Lidé se diví, že i když je inflace na úrovni 17 %, zdražování probíhá o desítky a někdy i stovky procent.

„Sůl za 9,90 Kč. 180% zdražení!“ A další šok v Lidlu
Foto: pixabay.com
Popisek: sůl

„Inflaci nejlépe vystihují ty nejobyčejnější potraviny. V Lidlu stabilně stála sůl 3,50 Kč a hořčice 4 Kč,“ začal svůj facebookový příspěvek člen pražské SPD Vítězslav Novák a pokračoval popisem aktuální situace, kterou zjistil v jednom z obchodních řetězců.

„Nyní sůl 9,90 Kč a 14,90 hořčice,“ podivil se a hned připojil svůj výpočet.

„To je 180% a 270% zdražení,“ popsal doslova astronomický nárůst cen potravin, které v minulosti patřily k nejlevnějším.

Možná je ale právě to, že se jedná o mimořádně levné potraviny, oním pověstným kamenem úrazu. Obchodníci si u dražších potravin každodenní spotřeby nemohou dovolit tak velké navýšení cen, nicméně u věcí, které stojí řádově koruny a lidé je nekupují každý den, se spotřebitelé proti skokovému zdražování neohrazují v takové míře, jako u těch, které jsou dražší a kupují je téměř denně.

Jiný aspekt tak velkého zdražení popisuje i diskuse pod Novákovým příspěvkem.

„Některé luxusnější potraviny (alkohol, tiramisu) však mnohdy zůstávají na stejných cenách. Jak si to máme vysvětlit,“ ptá se jedna z diskutérek.

Dostalo se jí už zmíněné „pohádkové odpovědi“, že sůl je přece nad zlato, ale skutečnost je pravděpodobně o mnoho prostší.

Jde o potraviny, které se dají skutečně zařadit k těm luxusnějším a jako takové na nich měl prodejce velmi vysoké marže, protože je kupovali jen bohatší lidé. Nyní, když se zdražuje všechno a všude, musí prodejce sáhnout na cenu běžných potravin a ty luxusnější mu stále poskytují slušnou marži i po zdražení od producentů, či distributorů.

„Ale myslím, že zlevnily lokomotivy,“ zareagoval na zdražování potravin další diskutér s notnou dávkou humoru.

Našla se ale i vážnější reakce a odkaz na levné potraviny, pro které si Češi jezdí do Polska.

„V Polsku, bez Fijaly... za babku,“ napsala jedna z přispěvatelek a nezapomněla zmínit i toho, kdo za to podle ní může.

V druhé části ale reagovala i na výsledky prvního kola prezidentských voleb a pražské volební výsledky, které podle ní mohou i za ty parlamentní a vynesli do čela právě premiéra Fialu.

„PRAHA VOLÍ JINAK.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…