„Tady žádné ohrožení justice není!“ rozčílil se Babiš kvůli Benešové

30. 4. 2019 16:47

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes při uvedení Marie Benešové (za ANO) do funkce ministryně spravedlnosti znovu odmítl, že by chystala změny na státním zastupitelství. Spekulace o Benešové ho mrzí, justice v Česku podle něj ohrožena není, považoval by za korektní, aby nová ministryně dostala příležitost pracovat. Zprávu přinesla ČTK.

„Tady žádné ohrožení justice není!“ rozčílil se Babiš kvůli Benešové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Babiš v té souvislosti kritizoval média a případ Čapího hnízda, ve kterém sám čelí návrhu na podání obžaloby.

Benešová dnes ve funkci vystřídala Jana Kněžínka (za ANO). „Tady žádné ohrožení justice není, jsou to vymyšlené věci. Není pravda, že by mi paní Benešovou doporučil prezident, dozvěděl se to ode mě,“ uvedl. Benešová podle něj jasně deklarovala, že se nechystá navrhovat konec nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Premiér si na tiskové konferenci stěžoval na to, jaká vznikla kolem výměny v čele resortu atmosféra, vytvářejí ji podle něj média některých vydavatelství. Kauzu Čapího hnízda označil znovu za účelovou a odmítl její spojování s Kněžínkovým odchodem, o kterém mluví opozice. „Pokud paní ministryně bude dělat personální změny, tak je to její věc. Ty spojitosti, které se tady někdo snaží podsouvat, jsou nesmysly a nepravdy,“ uvedl premiér.

Legislativec Kněžínek nahradil loni v červenci ve vládě Taťánu Malou (ANO), která skončila po 13 dnech ve funkci kvůli obvinění z plagiátorství. „Já tehdy vyšel před budovu ANO a řekl, že chci být pověřen (výkonem funkce ministra spravedlnosti) a budu někoho hledat. Všichni jste začali řvát, tak jsem to o půlnoci nabídl paní (ministryni financí Aleně) Schillerové, aby to převzala. Ona přišla o půl sedmé ráno, že navrhuje pana Kněžínka,“ přiblížil loňský výběr ministra. Podle Babiše bylo tedy jmenování od počátku dočasné. Kněžínek při oznámení rezignace uvedl, že po politické kariéře netoužil.

Kvůli změně ministra spravedlnosti a obavám, že znamená ohrožení justice v Česku, se v pondělí v Praze a dalších městech sešly tisíce lidí na demonstracích. Protest chce spolek Milion chvilek za týden zopakovat s účastí politiků. „Tlaky si nepřipouštím, u mě s tím nepochodí. Vždycky jsem prosazovala ‚padni, komu padni‘,“ prohlásila Benešová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

16:10 Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr sepsal obsáhlý text, zamýšlející se nad pozicí České republiky v…