"Táhněte někam!" vzkazuje politikům historik Vondruška. Rozčílilo ho, co vše se dělo po Babišově výroku o vepřínu v Letech

11. 9. 2016 14:02

HISTORIE A SOUČASNOST OČIMA VLASTIMILA VONDRUŠKY Jako daňový poplatník, který poctivě platí vše, co na jeho bedra naloží stát, se spisovatel a historik Vlastimil Vondruška zajímá, jak efektivně naše vrchnost tyhle peníze utrácí. Napadlo ho spočítat, kolik nás stála diskuse o výroku Andreje Babiše, který se týkal romského tábora v Letech. Aby nám politici ukázali, jak nekorektní byla ta jedna věta, bude nás jejich inkvizitorská činnost stát nejméně 12 milionů korun. A to bez toho, že by se ten vepřín opravdu za naše daně rušil.

"Táhněte někam!" vzkazuje politikům historik Vondruška. Rozčílilo ho, co vše se dělo po Babišově výroku o vepřínu v Letech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a historik Vlastimil Vondruška

Ministr financí Andrej Babiš zase někde něco řekl. Prý se neuctivě vyjádřil o romském táboře v Letech. Výroky o tomto místě by vydaly na sebrané spisy obsáhlejší, než má na svědomí politický grafoman V. I. Lenin. Lidé mluví, někdy chytře, někdy hloupě, no a co? Je to věc jejich víry a svědomí, ale rozhodně by se tím neměl zabývat stát. To nedělal ani v době inkvizičních soudů. Je to až výsostný fenomén komunismu a evropského lidskoprávního dneška. Současná politika zplaněla natolik, že se chytá každého stébla, aby nám ukázala, jak je pro náš život důležitá.

Jako daňový poplatník, který poctivě platí vše, co na jeho bedra naloží stát, se samozřejmě zajímám, jak efektivně naše vrchnost tyhle peníze utrácí. I napadlo mne spočítat, kolik nás stála diskuse o onom Babišově výroku. V televizi běžel přímý přenos z Parlamentu, kdy se u řečnického pultu střídali politici, kteří s vážnými, mnohdy tragickými výrazy ve tvářích rozebírali hanebnost onoho výroku. A vůbec hanebnost politiků, kteří mají tu drzost, že stojí v jiných politických táborech.

Dali jsme více než 3 miliony za to, aby si poslanci den povídali o Babišovi

Podle rozpisu kapitol státního rozpočtu nás v letošním roce stojí provoz Poslanecké sněmovny Parlamentu 1,158 miliardy korun, takže jeden den přijde na 3,2 milionu. Takže v úterý jsme dali více než 3 miliony za to, aby si poslanci popovídali o Babišovi. Určitě se tím bude zabývat i Senát. V jeho případě nás ten den bude stát „jen“ 1,5 milionu korun. Ale to nejsou všechny výdaje.

Babišovým výrokem se několik dní zabývala Česká televize. Komentátoři se tam tvářili ještě tragičtěji než naši zákonodárci, svět se hroutí, Babiš se neuctivě vyjádřil o Letech. Z našich koncesionářských poplatků má mít Česká televize příjem necelých 6,2 miliardy korun. Z nich připadá zhruba 13 procent na zpravodajský kanál, den jeho provozu tedy stojí orientačně 2,2 miliony korun. Za tři dny, kdy se tento kanál zabýval objektivně a k povznesení našeho morálního IQ touto kauzou, jsme za toto dobrodiní zaplatili zhruba 7 milionů korun.

Výrokem o Letech se samozřejmě zabývají i další orgány státní správy, ministr kultury odjel s Babišem do Let, provedl ho expozicí památníku a položili věnec. U toho asistovali nejrůznější státní instituce, aktivisti, novináři. Tenhle výlet si samozřejmě neplatil nikdo z nich ze svého.

Dopadne to jako všechno, aktivisti si něco vymyslí a my to zaplatíme

V České televizi se záhy po této převýchově Andreje Babiše objevil titulek: Vláda vyřeší problém s vepřínem. Tahle věc, která už dávno utichla, byla touhle jednou neuváženou větou ministra financí resuscitována a hrozí, že zaplatíme kolem jedné miliardy korun. Vzpomínám si, jak se romské a jiné lidskoprávní organizace kasaly, že peníze na zbourání vepřínu vyberou od svých příznivců. To bych považoval za správné. Tak se to dělalo vždycky. Legionáři, sokolové i věřící konali sbírky, aby si postavili své památníky (také Národní divadlo se obnovovalo ze sbírky mezi lidmi). Jenže na Lety se údajně mnoho nevybralo. Nechci spekulovat, kolik se vybralo a kam ty peníze zmizely. Dopadne to jako dneska všechno – aktivisti si něco vymyslí a my to zaplatíme.

Já osobně si myslím, že úctu k hrdinství předků si musíme nosit především v srdci. Pomníky jsou tak trochu hračka v rukách umělců (kteří vydělávají za to, že je navrhují), politiků (kteří vydělávají za to, že na ně dají peníze a něco z toho se jim pod rukou vrátí, a pak ještě sbírají pomyslné politické body), aktivistů (kteří mají o čem hovořit a co adorovat, což se promítne v projektech, na které dostávají od státu peníze) a stavebních firem (ty vydělávají hned dvakrát – když pomník staví a po změně politické situace, kdy ho zase bourají). Nechci samozřejmě znevažovat pomníky, ale nedokážu zapomenout na píseň Karla Kryla o kladení věnců.

NOVINKA – detektivní román z počátku 16. století k 500. výročí objevu stříbra v Jáchymově. Se slevou 20% lze objednat ZDE

    

Nedej bože, aby se ten vepřín opravdu za naše daně rušil

Abychom se tedy vrátili k finanční stránce hanebného výroku Andreje Babiše. Aby nám naši politici ukázali, jak nekorektní byla ta jedna jediná věta, bude nás jejich inkvizitorská činnost (pokud bereme v úvahu jen obě komory Parlamentu, Českou televizi a státní instituce) stát nejméně 12 milionů korun. A protože ono to neutichne, tak v dalších týdnech ještě více. A to nedej bože, aby se ten vepřín opravdu za naše daně rušil!

A teď si vezměte, kolik různých myšlenek mají v průběhu roku naši politici. O mnoha z nich se vedou stejné plané polemiky. Pokud by se naše státní orgány zabývaly jen jednou měsíčně slovním úletem někoho z našich vládců, přijde nás to nejméně na 150 milionů. Pořád je co řešit. Jednou je to Babiš, pak Okamura, do toho Konvička, pak Chovanec a zase Babiš, a tak pořád dokola.

Táhněte někam, když se nevěnujete tomu, čemu máte

Parlament je místem zákonodárné činnosti. Proč se tedy poslanci nevěnují tomu, čemu mají, tedy tvorbě zákonů? A když už je tvoří, tak ať nevyrábějí zmetky, které se musí pořád a pořád novelizovat, protože ani jeden nestojí za nic. Méně by bylo rozhodně více.

Většina tohoto národa není retardovaná. Všichni umíme číst a psát, více, či méně známe své dějiny, máme životní zkušenosti, víme, co se kde děje. Je samozřejmé, že na mnohé věci máme různé názory, ale tak je to v demokratické společnosti správné a jedině to zaručuje svobodu. Ale ve chvíli, kdy nám naši vládci bohorovně vysvětlují, co si máme a nemáme myslet, a kdy utratíme nejméně 12 milionů jen proto, abychom se dozvěděli, co je na jediné větě z třídního pohledu vládnoucích elit špatné, musím spolu s Karlem Krylem říci: „Táhněte někam!“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poručíme větru, dešti. Soudem? Klause možná trefí šlak, Gretu pochválili

17:50 Poručíme větru, dešti. Soudem? Klause možná trefí šlak, Gretu pochválili

Jaká má být „Zelená dohoda pro Evropu“? Evropský parlament už se usnesl, i když s výhradou, že toto …