„To bude těžké.“ Rusové předvídali, nakoupili bagry. Ukrajinci jen spěchají

08.03.2024 8:55 | Zprávy

Válka na Ukrajině trvá už 744 dní a Rusové pokračují v další ofenzivě. Ukrajinci se kvůli nedostatku munice, která nedorazila z USA, museli stáhnout z Avdijivky. Litevská zpravodajská služba tvrdí, že Rusové mají dost sil k dalším útokům. Podle litevských zpravodajských služeb má Rusko dost sil na to, aby na jedné straně vedlo válku na Ukrajině a na druhé straně se připravovalo na dlouhodobou konfrontaci s NATO. Naproti tomu Ukrajinci podle všeho nejsou schopni vybudovat pořádnou obrannou linii.

„To bude těžké.“ Rusové předvídali, nakoupili bagry. Ukrajinci jen spěchají
Foto: Repro Substack
Popisek: Proti-tankové překážky - dračí zuby

Další ruská ofenziva na Ukrajině nabírá na obrátkách. Ač už je to více než dva roky, co Rusové vtrhli na Ukrajinu a během vraždění mužů, žen i dětí přišli díky statečným ukrajinským obráncům o mnoho mužů a kusů techniky, když selhali např. při útoku na Kyjev, zdá se, že mají dostatečné rezervy na to, aby i po dvou letech zesílili na Ukrajince tlak a po pádu Avdijivky postupovali dál.

„Rusko je schopno pokračovat v současném tempu své války na Ukrajině a pravděpodobně bude mít schopnost v blízké budoucnosti postupně rozšiřovat své vojenské kapacity,“ napsal washingtonský Institut pro studium války (ISW).

Rusové prý přes masivní ztráty dokážou na frontu posílat další a další vojáky. Stejně tak Ruská federace dokázala svou průmyslovou základnu přeorientovat na model fungování v čase války. Tato průmyslová základna je teď podle institutu hnací silou ruské ekonomiky. Podle litevských zpravodajců si ruská ekonomika vede lépe, než se čekalo, protože Rusové se dokázali vyrovnat se západními sankcemi.

A to prý není jediný problém.

„Rusko pravděpodobně neopustí své operační cíle v dlouhodobém horizontu, i když utrpí na Ukrajině vojenskou porážku,“ tvrdí litevští zpravodajci.

„Litevské zpravodajské služby vyhodnotily, že Rusko se dlouhodobě připravuje na konfrontaci s NATO a zároveň vede svou válku na Ukrajině. Podle nich Rusko vyčlenilo značné zdroje na válku na Ukrajině, ale zachovává prostředky k přípravě na dlouhodobou konfrontaci s NATO v oblasti Baltského moře. … Velitel Vojenské akademie ruského generálního štábu plukovník Vladimir Zarudnitskij v nedávném článku v časopise Military Thought ruského ministerstva obrany (MO) tvrdil, že válka na Ukrajině by mohla přerůst ve válku velkého rozsahu v Evropě a že konec nepřátelských akcí na Ukrajině nepovede ke konci konfrontace mezi Západem a Ruskem,“ upozornil ISW.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

,!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekudli , 08.03.2024 9:44:53
Divím se že dokážete otisknout takové slinty od USA instalace. Ukrajina už prohrála v okamžiku když se nechala přesvědčit aby nepodepsali mírovou dohodu. Od té doby mají vlády které tento konflikt podporují na rukou krev. Včera Macron oznámil možné vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu, pokud se fronta posune směrem ke Kyjevu a Oděse. Myslím že je to jen mluvící hlava bez mozku.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…