„Tolik hněvu jsem ještě neviděl.“ Zásadní zpráva o Německu

05.09.2017 7:21

Psycholog Stephan Grünewald se desítky let věnuje rozboru chování německého obyvatelstva ve vztahu k politice. Jeho aktuální studie ukazuje, že před nadcházejícími volbami jsou voliči značně rozladěni. Více zkušený psycholog prozrazuje v rozhovoru pro magazín Spiegel.

„Tolik hněvu jsem ještě neviděl.“ Zásadní zpráva o Německu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Schulz, Merkelová

Jak Grünewald uvádí, podrobnému psychologickému rozboru bylo vystaveno padesát lidí z bývalého východního Německa, které si „prokleplo“ sedm renomovaných psychologů. Sám připouští, že se nejedná o reprezentativní vzorek, ale mnohé lze rozpoznat i tak. „V základní rovině jsme zjistili, že voliči jsou absolutně zklamaní. Pociťují, že pro ně důležitá témata se vůbec neprobírají a jiná zůstávají dokonce záměrně skrytá.“

Hlavním bylo pro prakticky všechny respondenty téma uprchlické krize. „Byť se snaží politici tomuto tématu elegantně vyhýbat, pro voliče je to stále citlivá otázka. Migrační krize před dvěma lety přinutila voliče řešit dilema, jestli by otevřeli dveře nově příchozím, či nikoli. Na jednu stranu chtějí být součástí „vítací kultury“. Na stranu druhou nechtějí být zahlceni přistěhovalci a nechtějí dopustit, aby se jim jejich země odcizila.“

Celý rozhovor v němčině najdete ZDE.

Anketa

Kdo by měl být německým kancléřem?

hlasovalo: 7648 lidí

Ve výsledku tak dle Grünewalda voliči požadovali po politicích, aby vypracovali nějaký kompromisní plán. „To se však, bohužel, nestalo a voliči si připadají ponecháni svému osudu. Tím pádem se cítí dezorientovaní a nejistí. Svoji zemi popisují buď jako zdevastovanou zemi, či naopak jako ostrůvek v moři nejistoty. Takové pocity jsou značně křehké a mohou vést k emočním výbuchům. Nikdy před tím jsem mezi respondenty neviděl tolik hněvu a nenávisti.“

Další politickou radikalizaci mezi voliči však zkušený psycholog neočekává. „Němečtí voliči si jsou vědomi, že nemohou připustit žádnou větší polarizaci. Svůj hněv proto vyjadřují na sociálních sítích, ale v reálném světě se chovají racionálněji a umírněněji. Ve světě ovládaném mj. i Trumpem, Putinem a Erdoganem považují kancléřku Merkelovou za jakousi záchrannou brzdu. Naproti tomu Martina Schulze vnímají spíš jako dobrosrdečného strejdu. SPD s ním v čele čeká potenciální katastrofa.“

Zelení ani Alternativa pro Německo dle Grünewalda příliš velkou díru do světa po volbách neudělají. Naopak Svobodné demokratické straně (FDP) věští slibnou budoucnost. „Merkelová se o lídrovi FDP Christianu Lindnerovi vyjadřuje v rozhovorech velmi pozitivně. Lindner je vnímán jako moderní politik a téměř nový James Bond, který může přinést změnu. Vsadil bych se, že nakonec vznikne vládnoucí koalice ve složení CDU a FDP,“ uzavírá psycholog. 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…