„Ukrajina se udržela po plném útoku Ruska.“ Z mobilizace si Zelenskyj nic nedělá

23.09.2022 7:50

Rozhodnutí Ruska o mobilizaci je přiznáním, že jejich pravidelná armáda neobstála a rozpadla se, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k národu. Ať Rusko udělá cokoli, na plánech Ukrajinců to podle Zelenského nic nezmění. Během své promluvy se obrátil na občany Ruské federace a v ruštině jim sdělil, že jsou spoluviníky válečných hrůz na Ukrajině. Ale nezůstal jen u toho. Řekl toho Rusům ještě víc.

„Ukrajina se udržela po plném útoku Ruska.“ Z mobilizace si Zelenskyj nic nedělá
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 10899 lidí
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj konstatoval, že všichni Ukrajinci pracují na tom, aby okupanti pochopili, že jednoho dne bude osvobozena celá Ukrajina.  

„Ukrajina se udržela po plném útoku Ruska. Ukrajina dokázala sjednotit svět kolem boje za svobodu. Ukrajině se podařilo osvobodit značnou část území, které ruská vojska napadla. Ukrajina osvobodila lidi z ruského zajetí. A Ukrajině se podařilo změnit průběh války tak, že každý okupant, i ten nejneschopnější, pocítil, že můžeme zvítězit a směřujeme k vítězství,“ pravil Zelenskyj v projevu k národu i ke světu.

Částečná mobilizace, kterou vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, podle Zelenského navíc ukazuje, že se standardní vojenská síla Ruské federace prakticky rozpadla.

„Rozhodnutí Ruska o mobilizaci je upřímným přiznáním, že jejich pravidelná armáda, která byla po desetiletí připravována na ovládnutí cizí země, neobstála a rozpadla se. A nyní, díky mobilizaci, není válka Ruska proti Ukrajině pro většinu ruských občanů něčím, co se vysílá v televizi nebo na internetu, ale něčím, co vstoupilo do každé ruské domácnosti,“ konstatoval ukrajinský prezident.

Zdůraznil, že ať už se Ruská federace rozhodne jakkoli, na ukrajinská vojenská a politická rozhodnutí by to nemělo mít vliv. Ukrajina se podle Zelenského bude dál držet svých plánů. Ukrajina osvobodí celé své území a pro tento svůj cíl bude dál získávat partnery ve světě. Ti už dávají najevo, že neuznají výsledky pseudoreferend na územích okupovaných Ruskem.  

„Okruh těch, kteří nás nyní podporují, se neomezuje jen na naše tradiční partnery a na ty, kteří otevřeně podpořili náš stát po 24. únoru. Nyní nás podporují téměř všichni - taková je reakce na nové ruské eskalační kroky,“ oznámil Zelenskyj.

Za pomoc poděkoval Finsku, Spojeným státům, Turecku, Velké Británii i dalším zemím. Poděkoval také předsedkyni Ursule von der Leyenové. Za to, že se nenechala oklamat Ruskem a ví, že Kreml lže, když tvrdí, že stojí o diplomatická jednání, ale na druhé straně vyhlašuje mobilizaci a chystá pochybná referenda na okupovaných územích.

Poté se Zelenskyj obrátil přímo na Rusy a v jejich jazyce jim vyložil, co se děje. Upozornil, že v několika městech, nejen v Moskvě a v Petrohradě, proběhly protesty proti Putinově mobilizaci.

„Proč by měli například Dagestánci nebo kdokoli jiný umírat v Charkovské oblasti nebo u Doněcku? Protože tak rozhodl jeden člověk v Rusku - za všechny občany Ruska. Jiný důvod neexistuje. To je to, co chce. Vy už jste spoluviníky všech těch zločinů, vražd a mučení Ukrajinců. Protože jste mlčeli. Protože mlčíte. A teď je čas, abyste si vybrali. Pro muže v Rusku je to volba zemřít, nebo žít, stát se mrzákem, nebo si zachovat zdraví. Pro ženy v Rusku je to volba, zda navždy ztratí své muže, syny, vnuky, nebo se je ještě pokusí ochránit před smrtí, před válkou, před jedním člověkem,“ prohlásil Zelenskyj.

Rusům oznámil, že Putin se chystá povolat do zbraně milion Rusů, jen se to zatím bojí říct otevřeně.

„Víme, že budou brát všechny bez rozdílu. Nejen vojáky v záloze, ale jakékoli muže. Každého, kdo bude natolik zastrašen, že se bude více bát vyhnout se válce, než zemřít ve válce. Během šesti měsíců padlo v této válce 55 tisíc ruských vojáků. Desetitisíce jsou zraněné a zmrzačené. Chcete víc? Ne? Tak protestujte. Bojujte. Utečte. Nebo se vzdejte do ukrajinského zajetí. To jsou možnosti, jak přežít,“ konstatoval Zelenskyj.

„Ruské matky! Nepochybujte, že děti nejvyšších představitelů vašeho státu nebudou poslány do války proti Ukrajině. Ti, kdo ve vaší zemi rozhodují, se o své děti starají. A nepohřbívají ani vaše děti,“ pokračoval důrazně.

Upozornil, že Ukrajincům se podařilo dojednat výměnu zajatců. Včetně několika zajatců z pluku Azov, kteří bránili Mariupol. To je podle Zelenského důkaz, že se o své lidi opravdu stará. Na svobodu se dostalo přes 200 Ukrajinců.

„Ještě jednou blahopřeji 215 rodinám a celé naší zemi k návratu hrdinů. Jsem vděčný všem, kteří Ukrajině pomáhají! Věčná sláva všem, kteří bojují za Ukrajinu! Sláva našemu nezdolnému a statečnému lidu! Sláva Ukrajině!“ rozloučil se Zelenskyj.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…