„Ukrajinci mají stejné právo jako Maďaři.“ A poté vystartoval Orbán

07.05.2025 13:48 | Zprávy

Evropská lidová strana (EPP) vyzvala k urychlení přístupových jednání s Ukrajinou a jejímu rychlejšímu zapojení do vnitřního trhu EU. Předseda EPP Manfred Weber hájil jednotný postoj frakce, jejíž součástí je i maďarská strana Tisza, a zdůraznil, že Ukrajinci mají stejné právo na členství jako Maďaři před dvaceti lety. Jenže jeho slova nenechala chladným maďarského premiéra Viktora Orbána, podle kterého je členství Ukrajiny v Evropské unii nevýhodné.

„Ukrajinci mají stejné právo jako Maďaři.“ A poté vystartoval Orbán
Foto: Repro Youtube
Popisek: Viktor Orbán

Během tiskové konference předsedy Evropské lidové strany Manfreda Webera, položil jeden z novinářů Weberovi dotaz, zda je pozice EPP zcela jednotná v názoru na brzký vstup Ukrajiny do Evropské unie, vzhledem k tomu, že členem EPP je i maďarská strana Tisza, která se však neúčastnila kongresu EPP ve Valencii, kde strana přijala mimořádné usnesení „Solidarita s Ukrajinou“.

V usnesení EPP vyzývá všechny zainteresované strany k urychlení přístupových jednání s Ukrajinou během polského a dánského předsednictví Rady EU v roce 2025, a to otevřením všech vyjednávacích klastrů co nejdříve. Zároveň navrhuje zvážit, aby se jednomyslné hlasování používalo pouze při uzavírání kapitol. Dále EPP apeluje na zrychlení integrace Ukrajiny do vnitřního trhu EU a pokroku v interních reformách unie.

Předseda EPP Weber v odpověď na dotaz novináře zdůraznil, že frakce EPP podporuje poskytnutí jasné evropské perspektivy Ukrajině. Připomněl, že i Maďarsko před dvaceti lety profitovalo ze vstupu do EU — z výhod svobody pohybu, jednotného trhu, hospodářského růstu a politické stability. A dle jeho názoru mají i Ukrajinci právo na stejné výhody a členství jako tehdy Maďaři.

„Maďarský lid se před dvaceti lety připojil k této velké rodině a Ukrajinci na to mají stejné právo. To je postoj EPP,“ prohlásil Weber. Jeho slova však nezůstala bez odezvy.

Na jeho výroky na adresu Maďarska reagoval sám premiér Viktor Orbán. Podle něj bylo Maďarsko přijato do Evropské unie, protože z toho měly tehdejší členské státy prospěch. „Byla to dobrá dohoda. I pro Německo, pane Webere,“ zdůraznil Orbán.

Naopak rozšíření o Ukrajinu označil za nevýhodné. „Ukrajina není přidanou hodnotou, ale přítěží,“ uvedl Orbán a zkritizoval přesměrovávání evropských fondů na pomoc Ukrajině. Dle jeho názoru by tyto fondy měly být raději využity na podporu evropské ekonomiky.

„Je načase, aby evropští lídři začali zastupovat evropské občany, pane Webere!“ vyzval Orbán předsedu Evropské lidové strany (EPP), Manfreda Webera.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 37 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ono to je úplně o něčem jiném a Orbán to ví, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusealfins , 07.05.2025 14:44:52
Vstup Ukrajiny do EU je žádoucí pro urychlení euronacifikace celé Evropy pod vedením nově zvoleného vůdce Německa. To je také důsledek řádně neprovedené denacifikace NSR na rozdíl od NDR. V. Orbán má samozřejmě pravdu, že to je z ekonomického hlediska pro EU nevýhodné. Nicméně území zbytku Ukrajiny má velký význam jako nástupiště pro zahájení, resp. prodloužení války proti RF. Německo zdá se již rezignovalo na svoji vedoucí hospodářskou roli v Evropě a tak jako v 30.letech minulého století vsadilo na zbrojní výrobu a přípravu na válku. Finance a veškerou podporu jim zřejmě opět nabídl Londýn, potažmo klan Rotchildů, který má již staleté zkušenosti s investicemi do válečných konfliktů.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Akci Milionu chvilek navštívili lidé od Turka a Vidlák. I s transparenty

18:55 Akci Milionu chvilek navštívili lidé od Turka a Vidlák. I s transparenty

Ve středu 7. května se v centru Prahy uskutečnila veřejná akce Milionu chvilek pro demokracii pod he…