„Uvažování těch lidí je komické“. U Muzea jsme viděli show s ukrajinskou vlajkou

31.10.2025 14:01 | Zprávy
autor: Naďa Borská

Ve čtvrtek v půl sedmé večer se konala akce před pražským Národním muzeem. Spolek Kaputin se tam domáhal opětovného vyvěšení ukrajinské vlajky z historické budovy. Po několika proslovech byla vlajka alespoň symbolicky vyvěšena. Zaznívají ale poznámky, že takovými akcemi se války opravdu nevyhrávají.

„Uvažování těch lidí je komické“. U Muzea jsme viděli show s ukrajinskou vlajkou
Foto: Parlamentní Listy
Popisek: Protest „Vraťme vlajku na Muzeum!“

„Česko neleží na Marsu a Národní muzeum není symbolem naší zaprděnosti.“ I taková slova padla na protestu před budovou Národního muzea v Praze, který uspořádala skupina Kaputin. Dorazily desítky demonstrantů, kteří vztyčili „provizorní vlajku“ a vyzvali vedení kulturní instituce, aby ukrajinské barvy na fasádu vrátilo.

Před historickou budovou Národního muzea na Václavském náměstí se ve čtvrtek večer sešlo několik desítek lidí, aby symbolicky vrátili ukrajinskou vlajku na její původní místo. Happening s názvem Vraťme vlajku na Muzeum!, uspořádaný aktivistickou skupinou Kaputin, byl reakcí na odstranění vlajky letos v srpnu, kdy ukrajinský národní symbol musel ustoupit propagaci aktuální výstavy.

Akce začala v 18.30 na terase muzea. Účastníci protestu, mezi nimiž nechyběli Ukrajinci žijící v Česku, ani čeští aktivisté, nesli transparenty s nápisy jako Vlajka svobody nebo Ukrajina není sama.

Ukrajinskou vlajku pak umístili na dočasné kovové konstrukci před hlavním vchodem. Její vztyčování doprovodili světlem baterek ze svých mobilních telefonů a potleskem.

Vztyčování vlajky

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Vít Rakušan byl položen dotaz

Nezvolení

Dobrý den pane poslanče. Stěžujete si, že jste nebyl zvolen do funkce místopředsedy poslanecké sněmovny díky vládním poslancům. Můžete mi vysvětlit, proč Vás nevolilo víc než 20 poslanců z vašeho spektra ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Potvrzení, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVladimir00 , 31.10.2025 15:00:42
Olga Somerová, coby umělkyně povrzuje, že umělci neuvažují rozumem a to už dlouhodobě. A co víc - jsou to děvky prodejné. Somerová prostě neví, že tanky na václaváku nebyly ruské, ale byly sovětské a ti tankisté uvnitř byli Ukrajinci, protože první sled té sovětské armády byly ukrajinské fronty a Rusové přijeli až několik týdnů poté. Že jsou umělci prodejní odvozuji od toho, že tzv. antichartu (70-80. léta ?) podepisovali umělci šmahem. Vyjímek bylo poskrovnu. Podobně v 39. "umělci" vyjadřovali solidaritu HItlerovi. Tak jaképak morální majáky ? A že vlajky cizích států patří jen na budovy vyslanectví oněch států, je jasné skoro všem, jen ne "umělcům".

|  31 |  0

Další články z rubriky

„Šaškárna. Jenom brečíte.“ Rakušan narazil v Ústí nad Labem

21:00 „Šaškárna. Jenom brečíte.“ Rakušan narazil v Ústí nad Labem

Bývalý ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan zavítal do Ústí nad Labem debatovat s občany. Mimo…