„Nechceme, aby americká vojenská technika byla dislokovaná na území Maďarska,“ uvádí se v prohlášení, které signatáři odevzdali do rukou ministra obrany. „Dotazovali jsme se, jak je to možné, jaké existují smlouvy, a ministr obrany na naši otázku neodpověděl,“ řekl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz Endre Simó. „Podle všeho tedy ministerstvo dělá dvoustrannou politiku. Podle jeho slov bojuje za mír, ale svým jednáním a výsledky se kloní na stranu války. To ukazuje, že část americké vojenské techniky je již přivezena do Maďarska,“ hovoří aktivista.
Tanky a obrněné vozy už jsou na základně Tata
Maďarská vláda v těchto dnech hlasuje o prodloužení sankcí EU proti Rusku, uvádí se dále v prohlášení. V petici, kterou aktivisté představili i zástupcům médií na improvizovaném brífinku před budovou ministerstva obrany, se dále píše. „Direktiva NATO se ukazuje jako ‚Drank nach Osten‘, chce se dále rozšiřovat na východ. V tuto dobu se dělá propaganda.“ „Na konferenci ministrů obrany NATO v Bruselu náš ministr neslyšel žádnou žádost o tom, že USA potřebují, aby Maďarsko rozmístilo na svém území americkou bojovou vojenskou techniku,“ pokračuje dále Simó. „Náčelník generálního štábu maďarské armády prohlásil, že na území Maďarska bude několik mezinárodních vojenských cvičení, kde budou také Američané právě s těmito zbraněmi. Jestli budou Američané jezdit na tato vojenská cvičení do Maďarska častěji a častěji, nebudou vozit pokaždé tuto techniku tam a zpět, a proto ji umístí na našem území. Již nyní je u nás umístěno několik tanků Abrams a kolem padesáti vojenských transportérů. Tato i další technika bude umístěna na maďarské vojenské základně Tata v severní části země.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala