,,V ČT jsem dostal zaracha." Jefim Fištejn vybalil na poslance vše

16.3.2021 2:36 odp.

Publicista a kandidát do Rady České televize Jefim Fištejn si dnes před poslanci postěžoval, že ho kvůli jeho názorům úplně přestali zvát do ČT. „Občas jsem ještě v ČT vystupoval, pak jsem dostal zaracha. Názor vybočoval. Do ČT se nedostane člověk, který nesdílí skupinový názor,“ kritizuje Fištejn současnou publicistiku České televize s tím, že vždy předem přesně ví, co k danému tématu dostane.

,,V ČT jsem dostal zaracha." Jefim Fištejn vybalil na poslance vše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jefim Fištejn

Fištejn v rámci své řeči reagoval na slova poslankyně Barbory Kořanové (ANO), která mu poděkovala za jeho podnětné myšlenky v rámci podcastu serveru Svobodné univerzum. Takové myšlenky by se podle Fištejna v České televizi v současnosti nemohly objevit.

Anketa

Odpustili jste Německu okupaci Československa a Protektorát Čechy a Morava?

4%
96%
hlasovalo: 23884 lidí

„Přemýšlení je docela bolestivá záležitost, člověk si to ulehčuje tím, že bere jako danost určitá schémata. Občas jsem ještě v ČT vystupoval, pak jsem dostal zaracha. Názor vybočoval. Do ČT se nedostane člověk, který nesdílí skupinový názor. Anebo z toho prakticky vypadne jako já. Nebudou si zvát někoho, na jehož názory nebudou umět reagovat. Moderátor by vypadal hloupě, že na to neumí nic říct,“ zkritizoval Fištejn názorovou vyváženost ČT.

Podle něj je v ČT potřeba nových manažerů, kteří budou chápat, že jejich názor není povinný pro všechny ostatní. „To mi velice schází v dnešní době. Ráno ze zvyku čtu monitor tisku, obzvlášť bedlivě u amerického tisku. Vím předem, co dostanu na stůl ze zpravodajství ČT. Bude tam úvodník New York Times a bude tam i stejné výrazivo. Na to by měla Rada ČT aspoň jedním aspektem své činnosti dbát,“ má jasno Fištejn.

Jeho slova o vystavení stopky v České televizi šokovala poslance Aleše Juchelku (ANO). „Oficiálně mi nikdo žádnou stopku nedal,“ reagoval Fištejn. „Ale mám velmi dobré vztahy se zpravodajskou posádkou a odmítám sdílet ten hurá svazácký názor. Buď vyhledávají pro mě méně konfliktní plochy, nebo mě nezvou. Ne že by mi někdo něco, chraň bůh, oficiálně sdělil,“ dodal Fištejn.

Jako člen Rady ČT by dle svých slov neprosazoval svoji publicistiku. Fištejn se zároveň obává, aby mu jeho letité zkušenosti z oboru publicistiky nebyly spíše na škodu. „Pracoval jsem léta ve Svobodné Evropě, jako šéfredaktor Lidových novin, mám nějaké ceny. To je všechno příznivé, anebo mi to naopak přitěžuje,“ uvedl s tím, že je možná na člena Rady příliš kvalifikovaný.

V Radě by se Fištejn chtěl dále zaměřit zejména na vyváženost jednotlivých složek v obsahu televize. „Nejsem studovaný ekonom, ani člověk technických profesí. Je populární říkat, že televize dostává víc nebo míň, než potřebuje. To bych mohl říkat, až bych to nastudoval, mám svou hlavu. Za svoji silnější stránku považuji obrovské zkušenosti z novinařiny, obsah televize, jak se slučuje její content a vyváženost jednotlivých složek. Třeba jaký je správný podíl programů orientovaných na 35+, pro starší a pro mladší?“ uvažoval Fištejn.

Také je podle něj potřeba zklidnit rozjitřenou atmosféru uvnitř Rady ČT. „Mohl bych, zdá se mi, zklidnit svou přítomností rozbouřené vody Rady České televize. Pokládám sám sebe za člověka dostatečně zkušeného, abych hledal nějakou pravdu života a ne pravdu okamžiku, vteřinovou dnešní pravdu,“ dodal Fištejn.

Na konec publicista zopakoval, že největším úskalím veřejnoprávní televize současnosti je názorový monopol. „Nepřítomnost veřejnoprávnosti třeba v USA vedla ke vzniku monopolu na názory. Monopol vzniká i jako skupinový. Ve skupině vždycky dominuje nějaký názor a lidi se ochotně začínají podřizovat skupinovým názorům. Média v USA všechna zpívají jednu píseň. Tento monopol není o nic méně hrůzný než jiný, související se státním vlastnictvím,“ varoval na závěr Jefim Fištejn.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proti „dezinformačním fekáliím z Ruska“ musíme zvýšit poplatek za ČT. Senátor Smoljak rozjíždí akci

22:36 Proti „dezinformačním fekáliím z Ruska“ musíme zvýšit poplatek za ČT. Senátor Smoljak rozjíždí akci

Senátor David Smoljak se opět pustil do boje za Českou televizi. Tentokrát ho pobouřil plán na škrty…