„Velký úspěch!“ Bartošek slaví, Rusko a Čína vyhnány z Dukovan

16.06.2021 19:24

Poslanecká sněmovna dnes rozhodla, že stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z Číny. Místopředseda a šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek to v krátkém videu na svém twitteru oznámil jako „dobrou zprávu“. „Je to velký úspěch,“ uvedl.

„Velký úspěch!“ Bartošek slaví, Rusko a Čína vyhnány z Dukovan
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek

„Mám pro vás dobrou zprávu. Trvalo to řadu měsíců a nakonec se to povedlo. Dnes jsme přijali zákon o dostavbě nové jaderné elektrárny. A podařilo se to. Na dostavbě se nebudou podílet ani firmy z Ruska, ani z Číny, protože pro nás znamenají bezpečnostní riziko,“ uvedl šéf poslanců KDU-ČSL.

„Prosadili jsme to tam díky tlaku koalice SPOLU (ODS, KDU ČSL, TOP 09), protože bezpečnost naší země je pro nás prioritou,“ dodal Bartošek.

 

 

Opozice díky této dohodě o uzákonění bezpečnostních záruk přestala po půlroce blokovat schválení normy o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, která se týká financování dostavby dukovanské elektrárny.

Zákon, který dolní komora projednávala od loňského června, má nabýt účinnosti od ledna 2022. Podle ekologických organizací je jaderná energetika nekonkurenceschopná.

Bezpečnostní záruky měl podle úterní dohody ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka s opozicí do zákona začlenit Senát. Horní komora měla do zákona podle vicepremiéra doplnit text, podle kterého nesmí být výstavba ani údržba nového jaderného bloku přímo či nepřímo závislá na technologiích od dodavatele ze státu, který nepřistoupil k dohodě o vládních zakázkách.

 

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

REPORTÁŽ Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…