„Před několika měsíci jsem dokončil knihu Globální dějiny a postliberální společnost, čili přemýšlím o dalších projektech, o další knize, shromažďuji materiály, zkrátka věnuji se jak výuce, tak svému vlastnímu bádání a psaní,“ řekl v rozhovoru Budil.
Vládnoucí vrstvy naší země podle moderátora rozhovoru historicky vynikají v servilitě vůči větším bratrům. Proč? Je to v nás nějak zakódované, je to nutnost? A kam takové elity vedou v zemi národ?
„Není to nutnost. Nic není v dějinách předem dáno, vždycky záleží na rozhodnutí lidí nebo nějaké užší vrstvy sebevědomých občanů. Máme smůlu v tom, že v rámci světového řádu, jehož ohnisko se vytvořilo v severozápadní Evropě v 16., 17. století, jsme se bohužel ocitli v pozici periferie. A periferie je nejen oblast, která je využívána ekonomicky, která je využívána jako zdroj laciné pracovní síly, surovin a podobně, ale periferie je také stav ducha. A tento stav ducha je tady bohužel dlouhodobě kulturně přenášen. A to až do dnešních dní, jak vidíme,“ zmínil Budil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef