„Vládní lež.“ Zásobníky neplníme, plyn pálíme, LNG není. Důkazy proti vládě a čísla

26.08.2022 12:00 | Ze sítí

Ačkoli nás ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) ujišťuje o tom, jak rekordně jsou naplněny zásobníky s plynem a premiér Petr Fiala (ODS) dodává, že nenechá občany padnout, či zmrznout, podle mnoha odborníků je daleko reálnější scénář dvou svetrů navíc, který doporučuje předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová. Informace, které prosakují a týkají se plnění našich plynových zásobníků, jsou totiž katastrofické.

„Vládní lež.“ Zásobníky neplníme, plyn pálíme, LNG není. Důkazy proti vládě a čísla
Foto: Repro Youtube
Popisek: Plynové potrubí - ilustrační foto

Anketa

Je finální podoba Síkelova úsporného tarifu dostatečná?

hlasovalo: 17662 lidí
Vladimír Budinský, energetický expert, předseda spolku Konec uhlí – Nová energie, bývalý ministr a zároveň prezident Zaměstnaneckého svazu důlního a naftového průmyslu na svém twitterovém účtu zmapoval naplněnost a samotné plnění našich zásobníků plynem a došel k závěrům, které málokdo čekal a nikoho nepotěší.

Nastávající zima se v tomto ohledu jeví spíše jako naprostá katastrofa, než jako cokoliv jiného. Plyn nám prý dojde kolem Vánoc a navzdory vládním prohlášením se nejen žádný zkapalněný do holandských zásobníků nenakoupil, ale dokonce už nyní spotřebováváme plyn, který jsme načerpali do tuzemských zásobníků.

Vládu dokonce obviňuje ze lží.

„Veřejnost si kvůli vládní lži o dostatku plynu vůbec neuvědomuje kritičnost naší energetické situace. Stávající zásoby plynu nám dojdou někdy kolem Vánoc. Žádný zkapalněný plyn do zplyňovacího LNG terminálu v Holandsku se nekoupil. Zásobníky neplníme, dokonce z nich dnes čerpáme,“ píše Budínský v jednom ze svých tweetů.

To ale není všechno. Na dalším grafu dokonce ukazuje propad v naplnění plynových zásobníků, které jsou podle Síkely nyní rekordně plné.

gas.kyos.com/gas/cz ukazuje propad v naplnění plynových zásobníků pod průměr stavu minulých let. Máme jen 81,6 %, průměr je 85,5 % a maximum bylo 97,1 % v roce 2014. Důvod je prostý, neplníme zásobníky. Za 23. 8. jsme naplnili jen 25,1 GWh, denní průměr toho dne je 117,17 GWh,“ poukazuje Budínský na naprosto podprůměrné plnění zásobníků plynem.

Aby toho ale nebylo málo, nejen že naše zásoby plynu nerostou nadprůměrně, jak říkal ministr Síkela, nebo že nerostou alespoň průměrně - ony klesají. Pokud se totiž sečte denní přírůstek a úbytek, zjistíme, že ve dnech 18. 8. a 25. 8. se z našich zásob už dokonce plyn odčerpával.

„Vláda si neuvědomuje závažnost neplnění zásobníků plynu v této době. Ve dnech 18. srpna a včera 25. srpna se z nich už dokonce čerpalo. Čára MAX se od začátku našeho předsednictví EU vzdaluje a čára MIN se zatraceně blíží. 24. 8. uloženo minimum 27 GWh, 25. 8. bylo 27 GWh vyčerpáno!“

Vladimír Budínský přikládá i jednoduchý výpočet s tím, že 25. 8. bylo uloženo 43 GWh a vyčerpáno 70 GWh, což považuje za skandální, stejně jako to, že navzdory tomu vláda dál hlásá, jak se zásobníky plní nejvíc v historii.

„Dnes 25. srpna jsme do zásobníků uložili 36+7= 43 GWh, spálili jsme v Počeradech místo ukládání 20 GWh a vyčerpali ze zásobníků dokonce skoro 70 GWh. Výsledek - 27 GWh. Pár dní než Rusové zcela zavřou plyn je to skandál. Vláda hlásá, že zásobníky plníme nejvíc v historii.“

A co na to zmíněný ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela?

Ten se před pár dny na Twitteru chlubil, jak jsme na tom, co se týče plnění zásob plynem, dobře.

„Abychom české domácnosti a podniky co nejlépe ochránili před dopady Putinovy energetické války, pomáhali jsme už od jara s co nejrychlejším plněním plynových zásobníků. Povedlo se a letošní růst zásob byl rekordní. Vedeme si velmi dobře i ve srovnání s ostatními státy.“

Z uvedeného plyne, že slova Jozefa Síkely a Vladimíra Budínského jsou v přímém rozporu.

Někdo tedy neříká pravdu. Zda jsou to odborníci, nebo politici, to se zřejmě ukáže ještě letos v zimě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

16:25 „Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

„Cizinci ven!“ V Německu se na kulturních akcích znovu ozývají výkřiky, které otřásaly německou spol…