„Volejte dědovi, ať nevolí Babiše. Pondělí v 17.“ Pavel jim děkoval

18.01.2023 10:24 | Zprávy

Mileniální „generace Z“ organizuje koordinovanou telefonickou kampaň, namířenou na seniory. V pondělí v 17 hodin se mládežníci chystají telefonovat „dědovi a babi“ a přesvědčovat je, ať nevolí Babiše. A nejde o okrajovou skupinu: Petr Pavel se s jejími členy nejen setkal, ale poděkoval jí.

„Volejte dědovi, ať nevolí Babiše. Pondělí v 17.“ Pavel jim děkoval
Foto: Screen Facebook Gen Z pro Gen P
Popisek: Petr Pavel s aktivisty, kteří se chystají volat prarodičům s výzvou, ať nevolí Babiše

Před sněmovními volbami 2010 přišla dvojice mladých umělců Jiří Mádl a Martha Issová s akcí „Přemluv bábu“. Ta měla apelovat na babičky a dědečky, ať nevolí komunisty. Agitační video mladých umělců vstoupilo do dějin celkem brutální demagogií a rovněž Mádlovým nápadem, jak potrestat prarodiče, kteří se k ovlivnění svého voličského rozhodnutí přemluvit nenechají.

„Když nezafunguje zdravej rozum, použijte nátlak. Pro prarodiče jsou jejich vnoučata to nejdůležitější na světě. Takže když budou volit pravici, dostanou od vás letos jednu návštěvu zdarma. A když ne, tak doufejme, že budou ještě naživu, až příště přijedete,“ zaznělo v klipu.

Od té doby se přemlouvání babiček a dědečků, ale i maminek a tatínků, stalo mezi voliči pravicových stran a jim blízkých prezidentských kandidátů velmi oblíbenou politickou strategií.

Výzvy k přemlouvání se od té doby objevují pravidelně před každými volbami. A pokud hlasování nedopadne podle představ, šíří se čím dál více trend vinit z toho právě rodiče a prarodiče, zejména pokud žijí na venkově či maloměstě v nějakém zapadlém příhraničním regionu.

Základní postulát těchto úvah vyjádřil po prvních přímých prezidentských volbách v roce 2013 režisér Jan Hřebejk slovy, že „rudá a hnědá prasata táhnou Zemana na Hrad“.

Spojení venkovského voličstva a prezidenta Zemana pak dalo vzniknout mnoha roztomilým slovním spojením, třeba „Miloš jitrnice“.

Letos roli „komunistů“ z Mádlovy výzvy převzal po Miloši Zemanovi Andrej Babiš. I jedna z kandidátek, Danuše Nerudová, to svým mladým voličům vysvětlila po lopatě: „Babiš je velké zlo“.

Když se z výsledků zjistilo, že toto „velké zlo“ podporuje 35 procent voličů, v podstatě stejně jako Petra Pavla, kterého pro změnu Nerudová pojmenovala jako „demokratického vítěze“, okamžitě se objevily výzvy k letošnímu přemlouvání báby.

Už během prvního kola se na internetu objevila nepěkná svědectví o telefonickém nátlaku na úrovni „jestli budete volit Babiše, tak už k vám nikdy nepřijedeme“, pro druhé kolo ale přemlouvání dostává podobu koordinované akce.

Spojuje se to s útoky na venkov a odlehlé regiony, kde Andrej Babiš jako tradičně bodoval nadstandardně, zatímco v Praze by Petr Pavel byl zvolen už v prvním kole. I toto regionální dělení se v posledních letech bohužel stalo koloritem českých voleb.

Letos vše ovládl někdejší redaktor TV Nova Jan Tuna, který vymyslel bonmot, že „Praha a láska zvítězí nad vsí a nenávistí“ a tradiční výzvy k oplocení Prahy a vyhlášení samostatnosti na zaostalém českém venkově byly letos na sociálních sítích doplněny i poměrně nechutnými výzvami k vypálení venkova a podobně.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Osobně mi je 72 let, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseblade , 18.01.2023 10:41:13
že bych měl tak hloupého potomka, aby by mi volal koho mám volit, takové neštěstí mě bohudík nepotkalo, moji potomci mají evidentně daleko vyšší IQ, než je to jenerálovo kterému bolševici naměřili IQ 107, což je lehce nad průměr, s tím by mohl dělat nějakého obyčejného úředníčka ve státní správě, záhada jak se s tímhle mohl stát generálem, když např. tací němečtí pohlaváři souzení v Norimberku měli průměrné IQ 128. .

|  5 |  0

Další články z rubriky

Fond známkoval média, ta už toho mají dost. Do hry vstupují „velcí kluci“

20:22 Fond známkoval média, ta už toho mají dost. Do hry vstupují „velcí kluci“

„Již nelze mlčet. Buď jde o zlou vůli, nebo o totální nekompetenci hodnotitelů. Ani jedna z variant …