„Vožrat se na jedný hromadě.“ „Lidi jsou blbí.“ Klíčový profesor mluvil ve Sněmovně o COVID-19. Asi nevěděl, že ho nahrávají

22.04.2020 8:12

Jedním z hlavních nástrojů při zjišťování správných opatření proti koronaviru je statistika a před poslance výboru pro zdravotnictví předstoupil Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, který poslance velice neformálně informoval, co všechno není o nemoci známo a také jak funguje software, který připravili. Zazněly věty typu: „Protože ty lidi jsou úplně blbí, voni skutečně potřebujou ten seriál s těma pohřbama.“

„Vožrat se na jedný hromadě.“ „Lidi jsou blbí.“ Klíčový profesor mluvil ve Sněmovně o COVID-19. Asi nevěděl, že ho nahrávají
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, Ladislav Dušek

V souvislosti s koronavirovou krizí má zdravotnický výbor v Poslanecké sněmovně zřejmě plné ruce práce. Mezi těmi, kdo před výbor předstoupili, byl i Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Který velice neformálním způsobem informoval poslance na výboru o tom, co ví, ale hlavně o tom, co neví a co je možné.

Anketa

Byl Mirek Topolánek dobrý politik?

3%
97%
hlasovalo: 26954 lidí

Především Dušek zdůraznil, že má strach, ale že z výboru strach necítí. Sám uznal, že argumenty pro rozvolňování jsou pravdivé. „Je pravda, že se máme bát toho, co zůstalo v lese. A je pravda, že před tím nemáme kam zdrhnout. A je pravda, že nemůžeme žít ve vězení deset let. A je pravda, že nemůžeme zemi poslat do pravěku ekonomicky. A je pravda, že čím rychleji vymře deset procent Němců a Rakušanů, tak tím víc nás budou ekonomicky tlačit, protože budou imunní. Ten tlak ale bude ještě úplně jiný. Země, které projdou rychle tou vlnou, tak projdou jakousi darwinistickou selekcí. Změní to rovnováhu. Jako kdyby to tady už někdy bylo historicky. A já z toho mám strašný strach.“

Uvedl ověřené číslo, že se virus v Česku začal šířit s nakažlivostí 2,6 až 2,8, tedy že v průměru každý nakažený nakazí tolik lidí. A pokud by nebyl zastaven, tak by toto číslo vzrostlo na 5 nebo 6. A pokud by se tak stalo, tak by v Česku „nastala Itálie“. Také konstatoval, že vakcína je v nedohlednu, takže se bude muset „promořovat“. Z čehož má strach, protože není známo, co „v přírodě zůstalo“, zda už má imunitu méně než 10 % obyvatelstva nebo až 40 %.

Představil svůj model a sám varoval, že se jedná o „hru s čísly“, která je kritizovatelná snad ze všech stran. „Když nevíte, jak velkej medvěd je v lese, tak nevíte, vo čem se bavíte, prostě vemete si tu nejtěžší zbraň. Akorát tenhleten medvěd je všude,“ připodobnil situaci. Pokud by se k 1. 9. 2020 vše vrátilo k normálu a ještě předtím by probíhaly akce jako koncerty, vir se vrátil k nakažlivosti 2,8 a byl imunologicky naivní populaci (bez imunity), tak by podle modelu stihl projít 60 % populace za tři měsíce.

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 32713 lidí

Na vrcholu nákazy by prý bylo 150 tisíc diagnostikovaných, z toho 30 tisíc v kategorii 60 %, z toho 10 000 v kategorii velmi zranitelných. „Z nich by bylo 8 tisíc na úpévéčku. Denně. Po dobu jednoho a půl měsíce,“ dodal Dušek s tím, že mu situaci přiblížil italský známý, který mu řekl, že se „přestal smát“, když viděl umírat mladé, u kterých se pak zjistil nějaký deficit na plicích. Tento známý, onkolog, také uvedl, že letalita neboli smrtnost u onkologicky léčených pacientů je 25 %. A v Čechách je údajně 57 tisíc lidí na aktivní protinádorové léčbě.

Dušek prohlásil, že vždy přemýšlí, zda má na přednáškách strašit, nebo uklidňovat. „Všechno je blbě. Úplně všechno je blbě, co řeknu. Všechno, co spočítám, je blbě, protože nemůžeme zůstat deset let ve vězení a nemůžeme nic.“

„Pravda je, že nevíme, jak velkou virovou nálož máme venku, nevíme, jaká je inkubační doba, nevíme, jaký je poměr mezi pozitivitou a infekčností a časové rozmezí, nevíme podíl subklinických případů, ale ze všech kalibrací a případů se mi jeví, že je bohužel nízký, a to asi 10 %, jinak by mi ty modely nevycházely tak blbě,“ varoval Dušek, co všechno není známo.

Dále pravil, že to, co řekl, se „nedá prodat“ a je to na mikrofon nesdělitelné. „I já jako chovatel koček jsem navštívil Hornbach v sobotu a zakoupil jsem všechno, co kočky potřebují, na tři měsíce dopředu, protože čekám, že ho zase někdo zakáže. Někdo, kdo sedí vedle mě (prof. Prymula – pozn. red.). A měl by. Protože ty lidi jsou úplně blbí, voni skutečně potřebujou ten seriál s těma pohřbama. V Brně, v Hornbachu bylo 10 % lidí absolutně bez roušky, normálně tam vytvářeli hloučky, okýnko s kuřatama jelo jako okýnko s kuřatama, kde se zároveň dávalo nějaký zelený pivo nebo co to bylo za nesmysl, pít se to podle mě nedá, ale přenášet infekci, na to je to určitě dobrý. Uvidíme, co to udělá. A zase, já nevím. Třeba to neudělá vůbec nic,“ smál se zoufale Dušek.

Také komentoval separované a zavřené seniory, kde sice uznal, že to je účinné opatření, ale ptal se, jak dlouho se to dá vydržet. „Takže to možná ty seniory neprorazilo. Jenom se možná ta populace ve věku 40 a míň potřebuje vožrat na jedný hromadě, aby se zimunizovala, já nevím. Anebo se stane za týden a bohužel ne dřív, že začneme vidět nějakou změnu.“

Jako pozitivum Dušek vidí, že vybudovali systém, který by měl být schopný včas zareagovat. „Měli bychom se v určitém úhlu pohledu dostat 3–4 dny před tu nemoc, ne být 9 dní za ní. Taky mě může příroda vytrestat za troufalost, ale padlo tady, řekněte teda pravdu, tak pravda je, že nevíme, co je venku, neznáme parametry té choroby, jsme ze třetiny Germáni, možná budeme reagovat tak, z druhé třetiny nás ale přeznásilňoval Čingischán, bůhví, jak to s těmi receptory je. Nevíme, kolik je subklinických případů, a nevíme, kde jsme v časoprostoru, pokud jde o imunizaci. A hrozí nám, že kdyby se to nedej bože vymklo, tak ta nemoc má parametry a ve zranitelných vrstvách letalitu, kdy projde populací za 3 měsíce. Dostane se na svoje definiční číslo 5–6. To je ukradený, jestli plácám nesmysly a je to 7 nebo 4. Dostane se tam, a pak už ji nikdo nezastaví a prorazí ty zranitelné vrstvy obyvatel a pak se zase všechno vrátí do normálu, akorát budeme mít velmi šerednej hrb na mortalitní křivce. A to asi nikdo nechce,“ zopakoval Dušek některá svá předchozí tvrzení.

A pokud by se vlna nákazy rozkládala opatřeními, tak by to prý trvalo dva roky. „Povolit, utáhnout, povolit, utáhnout. Děcka do škol volitelně. Bacha na starý učitele. Teď takovejch otazníků. A tak aspoň trošku... kdo to tady řekl, že se budou vocumlávat, vohmatávat, chodit spolu na záchod, vždyť to je přesně to, co chceme, ne? A nechodit k babičce a dědečkovi. A samozřejmě to nedodrží část z nich a samozřejmě nastane to, co v tý přírodě prostě nastat musí. Tak jsem vám tohle chtěl říct sám za sebe a chtěl jsem říct, že mám strašný strach,“ pravil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

„Na druhé straně je pak samozřejmě druhý extrém, co říkal pan profesor Válek, abychom se nepodívali za tři roky zpátky a nezjistili jsme, že jsme zachránili 5 tisíc, 10 tisíc lidí před smrtí. A na druhé straně nezemřelo 20 tisíc lidí na nemoc, kterou nemuseli ani dostat, třeba na nádor prsu, protože jsme vypli screening,“ zakončil svou přednášku o koronaviru. V druhé části se pak věnoval informačnímu systému, který má zjišťovat počet nakažených.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strach o Fialu: „Ti v*lové“ to nacpou Babišovi. Zlý scénář vlády

13:04 Strach o Fialu: „Ti v*lové“ to nacpou Babišovi. Zlý scénář vlády

Česko by mělo mít novou vládu zanedlouho. Bývalý ministr za ODS, Ivan Langer, se však obává, zda jso…