„Všichni to přehlížejí.“ Nabídl teorii o globálním oteplování

24.04.2024 13:06

Skeptický publicista Chris Morrison upozornil na informace z vědecké komunity, podle kterých emise CO2 nemohou ohřát atmosféru, protože je „nasycená“. A nabídl laické vysvětlení, jak si tuto teorii v praxi představit. Teorii, před kterou prý mnozí vědci zavírají oči a dávají přednost ideologicky zabarveným konstrukcím.

„Všichni to přehlížejí.“ Nabídl teorii o globálním oteplování
Foto: Archiv
Popisek: Země

Publicista Chris Morrison na serveru Daily Sceptic zpochybnil, že na základě hromadění COdochází k dalšímu globálnímu oteplování planety.

Objevily se další vědecké důkazy, které naznačují, že zemská atmosféra je ‚nasycena‘ oxidem uhličitým, což znamená, že při vyšších hladinách ‚skleníkový‘ plyn nezpůsobí nárůst teplot. Skupina polských vědců vedená Dr. Janem Kubickim nedávno publikovala tři články a podle vědecké stránky No Tricks Zone shrnují své důkazy tím, že v důsledku saturace ‚emitovaný CO2 přímo nezpůsobuje zvýšení globální teploty‘,“ napsal Morrison.

Nejnovější práce na toto téma je podle Morrisona uvedena na recenzované on-line platformě společnosti Elsevier Science Direct.

Morrison má za to, že debaty o tom, o kolik se může zvýšit teplota, se pohybují od půl stupně, až po 10 stupňů. V extrémní podobě to je rozptyl tak velký, že podle Morrisona je třeba hledat jiná vědecká vysvětlení.

No Tricks Zone poznamenává, že polští autoři jsou znepokojeni nedávným tlakem spoléhat se na modelování a předpoklady o schopnosti CO2 řídit změny globálních teplot spíše než na pozorovatelné důkazy.

Na straně saturační hypotézy stojí i Emeritní profesor William Happer z Princetonu. Držitel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2022 Dr. John Clauser se také vyjádřil slovy, kterým všichni rozumí: „Tvrdím, že mezi změnou klimatu a CO 2 není žádná souvislost – podle mého názoru je to všechno svinstvo.“

Server No Tricks Zone vysvětlil princip nasycení atmosféry jednoduše.

„Pokud by se měl bílý povrch natřít černou barvou, aby mohl absorbovat co nejvíce tepla, je dobře známo, že první vrstva barvy má nejdominantnější vliv na absorpci tepla. Druhá vrstva zakryje zbývající šedavou barvu a možná několik vynechaných míst v první vrstvě. U třetí vrstvy již prakticky nedochází k žádné absorpci tepla, které lze dosáhnout pomocí dodatečného nátěru, protože povrch je nasycený černou barvou. Nemůže být černější. … V 70. letech 20. století, než se antropogenní narativ globálního oteplování vyvinul do dnešní podoby, bylo běžné, že vědci připouštěli, že dopad záření CO2 je již nasycen,“ uvedl server.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Oxidu uhličitého , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHonzaSouček , 24.04.2024 13:41:20
je v atmosféře přibližně 0,04%. V půdě je ho 2x více, v oceánech 50x více. Za období existence naší planety jeho množství v atmosféře přirozeně kolísalo a ke změnám klimatu docházelo dávno před tím, než Zemi začal obývat tvor jménem člověk. Současné klimanáboženství považuji za giggantický podvod na lidech a způsob, jak je co nejvíce ožebračit, kontrolovat a ovládat. Jsem přesvědčen, že klima by se měnilo bez ohledu na existenci lidstva. A mimochodem, bez skleníkových plynů v atmosféře, by byla průměrná teplota na Zemi -18 stupňů Celsia.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

14:25 Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

Jak oznámil ministr Baxa z ODS, připravovaná mediální novela znamená změny. Místo 135 Kč se bude pla…