„Vy mi ukazujete fakáče? K soudu půjdete.“ Šrumec u budovy ČT: Záznam bez cenzury

01.06.2021 10:35

„Útok na ČT,“ popsal sobotní shromáždění odpůrců očkování radní Šarapatka. Dotyční měli být sprostí, dožadovat se vstupu do budovy ČT, mít ruské vlajky a snažit se vyvolat konflikt s ostrahou. Jenže záznam z akce mluví jinak. Nadávky, které měly zaznít, na záznamu slyšet nejsou, k fyzickému konfliktu také nedošlo. Zato je na něm vidět pracovník ČT, který na demonstrující ukazuje zvednutý prostředníček.

„Vy mi ukazujete fakáče? K soudu půjdete.“ Šrumec u budovy ČT: Záznam bez cenzury
Foto: Repro Facebook
Popisek: Nejmenovaný zaměstnanec ČT vyjadřuje svůj názor na demonstraci

Anketa

Bojíte se klimatické katastrofy?

7%
91%
hlasovalo: 4853 lidí
Osazenstvo Kavčích hor je z minulých let spíše zvyklé, že u České televize se demonstruje za její zachování v současné podobě. V prosinci proti údajnému tlaku politiků protestoval spolek Milion chvilek pro demokracii. V sobotu se ovšem u ČT shromáždil trošku jiný dav. Známý obhájce ČT, radní Šarapatka celou událost popisuje jako útok. „Pod hlavičkou ‚Společně jsme silnější‘ se účastníci pokoušeli vniknout do budovy televize. Ostraha uvedla, že čelila značně agresivnímu chování a nejtvrdším vulgaritám v napadání ČT. Kolona přibližně 70 vozidel třikrát zablokovala příjezd i odjezd zaměstnancům veřejnoprávní televize. Podle svědků byly k vidění i ruské vlajky,“ tvrdí radní.

Aktivisté troubili a kromě toho podle Šarapatky nadávali zaměstnancům i vedení ČT. „Část ‚demonstrantů‘ byla podle ostrahy silně pod vlivem alkoholu, mluvila vulgárně, na zaměstnance a na adresu vedení ČT padaly nadávky,“ říká radní. Z nadávek zaznělo prý „č*ráku“, dále „deb*le“, a z celých vět například: „Svi*ě, podřežeme tě, vystřílíme vedení, jste zmr*i, zasr*ný  fašisti, nacisti“. Dle Šarapatky se demonstrující snažili dostat do budovy, aby prohodili slovo s vedením veřejnoprávního média, ale když se to nedařilo, snažili se vyvolat fyzický konflikt. Recepční přivolala policii, ovšem to už aktivisté odjížděli.

Šarapatka nezapomenul zmínit, že s podporou Hany Lipovské se pochlubili „Slušní lidé“ z Brna a také připomenul, jak toto hnutí přerušilo hru „Naše násilí a vaše násilí“. Hru, ve které Ježíš znásilňuje muslimku, nazval jako „netradiční divadelní inscenaci“.

„Tyto akce ukazují sílící vliv dezinformační scény na část společnosti. V případě záměru ‚Slušných lidí‘ pak ukazují, o koho se konkrétní radní ČT opírají v úsilí o politické ovládnutí ČT,“ tvrdí radní.

Ovšem z akce existuje záznam od antivakcinačního aktivisty Patrika Tusla. Troubení na něm je, i pískání. Ale ruské vlajky nikoliv. Řada demonstrujících měla megafony. „Česká televize lže, chceme pravdivé a dobré zpravodajství, nechceme lži a podvody,“ zaznělo od jednoho demonstrujícího, dále pak tvrzení, že Česká televize cenzuruje a „zabíjí lidi“. I koncesionářské poplatky byly zmíněny.

Kameraman se ptal dvou členů ostrahy, jak se jim v respirátorech dýchá, na což muž mávnul rukou. Jeho vysvětlení však bylo přehlušeno skandováním proti ČT a také tím, že měl na ústech respirátor. Protest si člen ostrahy fotil.

Zmínky, že by se někdo z demonstrujících chtěl podívat dovnitř skutečně padaly, ale spíše v žertovném duchu a s ospravedlněním, že je ČT přece „jejich“, když platí koncesionářské poplatky. Spolu s návrhy, že by si protest měli natočit Reportéři ČT. Jeden z členů ostrahy se s demonstrujícími bavil bez respirátoru, což kameraman kvitoval: „Jseš normální, nemáš náhubek.“ Do prostorů ČT se nikdo přes ochranku proniknout nesnažil.

Jeden ze zaměstnanců ČT se na demonstrující šel podívat. A na pokřiky pak reagoval hned několikrát zvednutým prostředníčkem. „Vy mi ukazujete fakáče?“ a „K soudu půjdete!“ zaznělo pak z hloučku, který se shromáždil před vchodem. A následoval další zvednutý prostředníček. „Běž dovnitř!“ uklidila ostraha pro jistotu postaršího pracovníka ČT, zatímco demonstranti byli zvědaví, co kromě zvednutých prostředníčků z dotyčného vyleze.

Pravý prostředníček zaměstnance ČT

Levý prostředníček zaměstnance ČT

Na místo pak skutečně dorazila policie, což kameraman okomentoval: „Á, máme tady Hamáčkovy holčiny.“ Ovšem policie nejdříve obhlížela vozidla, na konfrontaci davu před vchodem nedošlo. V mezičase se hlouček před vchodem do ČT rozešel. Policisté vyzývali demonstrující k odjezdu vzhledem k tomu, že blokovali veřejnou komunikaci, na což demonstrující reagovali posměšně, nicméně se postupně odebrali do aut a za zvuků klaksonů odjeli. Pokud nějaké tvrdé urážky zazněly, nebyly přes skandovaná hesla z megafonů slyšet. „Hezkou službu,“ rozloučil se kameraman se zbývajícím členem ostrahy z auta a muž mu zamával.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Snad mě nezavřou.“ Janek Ledecký o novém šílenství. Reagovat musel i Stanislav Křeček

20:21 „Snad mě nezavřou.“ Janek Ledecký o novém šílenství. Reagovat musel i Stanislav Křeček

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler poukázal, jaké problémy mohou čekat zaměstnavate…