Vysoký státní úředník přes uprchlíky ohromil a překvapil: Kvóty jsou hašení požáru benzínem. Jsem hrdý, že vláda to odmítá a říká ďáblovi NE!

10.06.2015 7:43 | Zprávy

Institut pro politiku a společnost Andreje Babiše včera pořádal veřejnou debatu věnovanou přistěhovaleckým kvótám a otázkám spojeným se současnou mohutnou migrační vlnou. Diskuzi moderoval novinář Lidových novin Jan Macháček. Pozvání přijali např. poslanec Ivan Gabal, bývalý senátor Edvard Outrata či ředitel Občanského institutu Roman Joch a další.

 Vysoký státní úředník přes uprchlíky ohromil a překvapil: Kvóty jsou hašení požáru benzínem. Jsem hrdý, že vláda to odmítá a říká ďáblovi NE!
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

V úvodu poznamenal Jan Macháček, že Češi přijímají ukrajinskou či vietnamskou menšinu s pochopením, ale z uprchlíků ze Středního a Blízkého východu mají obavy. Konstatoval také, že téma imigrantů v současné době rezonuje celou českou společností, která je rozdělena na dvě části. Zmínil v této souvislosti iniciativu Islám v České republice nechceme a její petici požadující odmítnutí kvót v kontrastu s peticí, která naopak přijetí přistěhovalců schvaluje. Macháček také zdůraznil humanitární aspekt celé situace. Poté vyzval jednotlivé hosty, aby poměrně zaplněnému sálu prezentovali svůj pohled na věc.

Jako první dostala slovo jediná dáma mezi panelisty Lucie Sládková, která vede Mezinárodní organizaci pro migraci v Praze. Sládková vyjádřila přesvědčení, že Češi mají obecně k humanitární pomoci kladný vztah, což se dle jejího názoru ukázalo před dvaceti lety, kdy do České republiky proudili uprchlíci ze zemí bývalé Jugoslávie. „Tehdy se ovšem neřešilo jejich náboženské vyznání. Také nyní bychom se měli otevřít v prvé řadě těm, kdo naši pomoc potřebují. Jsem přesvědčena, že Evropa se dokáže s uprchlickou vlnou vypořádat,“ řekla Sládková. Navrhované kvóty pro přerozdělování uprchlíků však považuje za kámen úrazu. „Ti lidé stejně budou chtít z České republiky odejít dál na sever. Navíc kvóty řeší jen uprchlíky dorazivší k nám přes moře.“

Druhý v pořadí dostal slovo od moderátora Macháčka ředitel Odboru azylové a migrační politiky na Ministerstvu vnitra, Tomáš Haišman, s dovětkem, že Haišman je patrně nejdéle sloužící státní úředník na podobné pozici. Haišman předeslal hned v úvodu, že se staví k navrhovaným kvótám a roli Evropské unie v oblasti migrační politiky kriticky. „Celých osm let tento problém nebyl vůbec řešen. Návrh předložený Evropskou komisí je hašením požáru benzínem. Trvalá kvótace a přesunutí pravomocí do Bruselu považuji za zneužití současné situace. Jedinou naší odpovědí musí být, že řekneme ďáblovi ne,“ prohlásil Haišman a dodal, že je hrdý na odmítavý postoj české vlády i celého parlamentu ke kvótám.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …