„Za lidi férově hrát, bránit svůj národ, svůj stát.“ Okamura odpálil kampaň. Velké věci

15.07.2021 14:14

Hnutí SPD pod vedením Tomia Okamury dnes na Letenské pláni před stadionem Sparty oficiálně ohlásilo lídry do sněmovních voleb a zahájilo svou předvolební kampaň. Vedle lídrů byli na prostranství s výhledem na Petřín přítomni i další kandidáti a příznivci hnutí. Nechyběl ani kamion „SPĎÁK“, který má přilákat před volbami voliče.

„Za lidi férově hrát, bránit svůj národ, svůj stát.“ Okamura odpálil kampaň. Velké věci
Foto: Redakce PL
Popisek: SPD zahájila kampaň k volbám do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021

Na Letenské pláni úvodem zazněla „hymna” SPD, kterou pro hnutí nazpíval Petr Kolář. Píseň bude provázet hnutí v celé předvolební kampani. „Ať naše země může zrát, českou vlajku nedat za jinou,“ zaznívá mimo jiné v písni. „Za lidi férově hrát, bránit svůj národ, svůj stát,“ zpívá se v refrénu. Ve videoklipu se pak objevují dělnické motivy, stejně jako motivy rodinné. Například dědeček hraje se svým vnoučkem šachy, nebo zemědělec pracuje na poli.

Hnutí SPD představilo dnes také své lídry pro všech 14 krajů České republiky. Jsou mezi nimi jak známé a osvědčené tváře, tak i lidé, kteří zatím za SPD nekandidovali.

V hlavním městě povede kandidátku Josef Nerušil, člen Rady ČRo a odborný zaměstnanec Arcibiskupství pražského. Nerušil za SPD ještě nikdy nekandidoval, i ve Sněmovně by byl nováčkem. Ve 35 letech by spadal pod věkový průměr Sněmovny. Ve Středočeském kraji naopak SPD povede osvědčená tvář, poslanec Radek Rozvoral, od roku 2014 místostarosta Všechlap, který do Parlamentu vstoupil v roce 2017, kandidoval však již za Úsvit přímé demokracie v roce 2013.

V Ústeckém kraji, kde se očekává, že SPD bude mít dobrý výsledek (v minulých volbách skončila SPD v kraji druhá za hnutím ANO) povede kandidátku nováček v SPD, ale matador v poslaneckých lavicích, Jaroslav Foldyna. Do SPD vstoupil teprve v září 2020 po dlouhých neshodách s ČSSD, ze které nakonec vystoupil.

Nováčkem při případném zvolení by byla i 41letá Marie Pošárová, od roku 2020 zastupitelka Plzeňského kraje, ve kterém bude vést i tamní kandidátku. O hlasy z Jihočeského kraje se bude ucházet Iveta Štefanová, 38letá lékařka. Královéhradecký kraj povede Vladimíra Lesenská, ředitelka pracoviště Úřadu práce Ústí nad Orlicí. Zlínský kraj pak povede jmenovec, lékař a zastupitel Vladimír Zlínský.

Šéf SPD Tomio Okamura zkusí své štěstí a schopnosti v Moravskoslezském kraji, kde byla SPD v minulých volbách také druhá za vládnoucím ANO. Jeho číslo dvě, Radim Fiala, si bude říkat o hlasy voličů ve svém domovském Olomouckém kraji. Fiala v poslaneckých lavicích sedí od roku 2006.

Kandidátem SPD bude také bývalý diplomat Jaroslav Bašta. Bašta byl ministrem bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, také náměstkem ministra zahraničí, velvyslancem v Rusku a na Ukrajině, v poslaneckých lavicích zasedal od r. 1996 do r. 2000. V roce 2019 vystoupil z ČSSD. Kandidoval také v eurovolbách, ale nikoliv za SPD.

Další kraje pak povedou známé tváře z Parlamentu. Karlovarský kraj povede zdravotní sestra a poslankyně Karla Maříková, Liberecký kraj Radovan Vích, Kraj Vysočina Radek Koten a Jihomoravský kraj poslanec Jan Hrnčíř.

Celkem má Tomio Okamura mezi lídry kandidátek čtyři ženy a deset mužů, z toho osm z nich svůj poslanecký mandát obhajuje.

SPD v kampani mimo jiné slibuje velkolepé turné s kamionem a Český jarmark. A na něm české potraviny za ceny, kterým supermarkety nemohou konkurovat, například vejce dvě koruny za kus, párky za 50 korun za kilo nebo brambory za 4,60. I máslo je o polovinu levnější. Při zahájení kampaně však dnes zaznělo, že se nic ve skutečnosti prodávat nebude, jen byl nabídnut prostor českým zemědělcům.

SPD má v plánu s jarmarky průběžně navštívit všechna krajská města. Počínaje Zlínem, Ostravou a Olomoucí, následně se Okamura a spol. chystá do Pardubic, Českých Budějovic, Plzně, Karlových Varů a Ústí nad Labem a nakonec se SPD zúčastní v Praze.

Možná v návaznosti na proslavený autobus „Zemák“ bude mít Okamurovo hnutí svůj kamion „SPĎÁK“, ve kterém podle svých slov rozjede „největší turné tohoto roku“. A „občerstvení je zajištěno“. Kamion by měl pro změnu zavítat do měst okresních.

V kamionu by měly být k vidění vtipné spoty, kde bude SPD propagovat svoji politiku. A lídr SPD Tomio Okamura bude točit pivo.

A právě lídr Tomio Okamura následně za volantem trucku zapózoval a zároveň také zavtipkoval. A to při odpovědi na otázku, proč se kamion nejmenuje Okamurák, ale SPĎák. Podle něj je to proto, že „je to kamion všech 4,5 tisíců členů, nikoliv jen jeho“. 

Závěrem Okamura mluvil s novináři a mimo jiné také odpověděl na dotaz, s kým po volbách bude jeho hnutí spolupracovat. „Nechceme spolupracovat s extremistickými Piráty a uděláme vše pro to, aby tito extremisté nikdy ve vládě nebyli,“ poznamenal Okamura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

10:45 Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

Podle vývojáře Daniela Vávry je postup současné vlády i lékařů špatný. Jak se totiž ukazuje, i očkov…