„Zamrdaná zkurvená kupa hoven a sraček na Hradě,“ pravil umělec David Černý. A teď mu provedli něco, co ho naštve. Zde je FOTO

24.11.2016 11:28

Kontroverzní výtvarník David Černý se stal terčem performance skupiny Generace identity. Ta zabalila dvě Černého dvoumetrové sochy, močící na obrys České republiky. Toto „dílo“ stojí již od roku 2004 nedaleko Cihelné ulice na Malé Straně v Praze.

„Zamrdaná zkurvená kupa hoven a sraček na Hradě,“ pravil umělec David Černý. A teď mu provedli něco, co ho naštve. Zde je FOTO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Umělec David Černý

Podle aktivistů je David Černý známý svou nenávistí k českému národu. „I jeho další výtvory jako Kůň (1999), představující patrona českých zemí svatého Václava sedícího na břiše mrtvého koně, či známá Entropa (2009), dávají tušit, jaký je vztah Černého k české a evropské identitě. Svou oikofobii pak výtvarník potvrzuje řadou výroků, jako když označil coby prototyp Čecha ‚nepromíchanou, nezajímavou a lehce zknedlíkovanou hmotu, která je nasáklá pivem‘,“ píše Generace identity ve vyjádření, zveřejněném na svém facebookovém profilu.

Generace Identity považuje tyto „rádoby umělecké výtvory“ za nevkusné a urážející český národ. „Proto jsme se rozhodli provést jistou estetickou intervenci, která alespoň na chvíli zakryje urážlivou plastiku v centru našeho hlavního města. Skupinka aktivistů zakryla toto ‚umělecké dílo‘ neprůhlednou plachtou a omotala lepící páskou. Na místě také rozhodila stovku letáků s vyjádřením. Mimochodem, místní (zřejmě) hlídač se o našich aktivistech vyjádřil jako o ‚českých zmrdech‘,“ vysvětluje Generace identity, co ji k neobvyklému činu vedlo, a dodala: „Je-li urážení národa chráněno svobodou projevu, pak považujeme i my naše vyjádření, kdy jsme tento výtvor zakryli neprůhlednou plachtou, za naši svobodu projevu.“

David Černý upoutal pozornost veřejnosti především kontroverzními plastikami. V minulosti stvořil např. obří plastiku vztyčeného prostředníčku, který směřoval k Hradu.

Kontroverzi vyvolal ale už dříve, v dubnu 1991. Tehdy společně se svým kamarádem natřeli růžovou barvou známý pražský tank IS-2 č. 23, což tehdy vyvolalo skandál. Roku 2008 na Smíchově krátce umístil pouze torzo růžového tanku s bílým invazním pruhem. V době války v Jižní Osetii tak reagoval na ruskou zahraniční politiku.

Naposledy vyvolal Černý pozornost tím, že přidal velkou řadu sprostých slov na adresu prezidenta Miloše Zemana, čímž se vysmál návrhu legislativní novely o trestném činu hanobení prezidenta republiky.

Černý totiž ty zákonodárce, kteří se postavili za návrh trestající hanobení prezidenta republiky, v bezprostředním vyjádření na sociální síti nazval „hovnožrouty“.

„Zamrdaná zkurvená kupa hoven a sraček na hradě, vytlemený prasečí držky, ať už konečně chcípnou v ošklivejch a táhlejch bolestech. Zmrdi smradlavý, zkurvysyni vyjebaný, tupý debilové. I s tou bandou kreténů čuráckejch, co to navrhujou. Do nejhlubší prdele s váma, vy hovnožrouti,“ vyjádřil se velmi zostra David Černý.

Černého výlev komentoval pro ParlamentníListy.cz Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta republiky. „V kuloárech se už přeci dávno ví, že David Černý s přáteli připravují k vydání rozsáhlý Slovník pražské kavárny. A toto je jen malá ukázka,“ sdělil.

Celý text příspěvku Generace identity na jejím facebookovém profilu:

Estetická intervence v Praze

Dvě dvoumetrové sochy, močící na obrys České republiky stojí již od roku 2004 nedaleko Cihelné ulice na Malé straně. Jde o výtvor „umělce“ Davida Černého, známého svou nenávistí k českému národu. I jeho další výtvory jako Kůň (1999), představující patrona českých zemí Svatého Václava sedícího na břiše mrtvého koně, či známá Entropa (2009) dávají tušit jaký je vztah Černého k české a evropské identitě. Svou oikofobii pak výtvarník potvrzuje řadou výroků, jako když označil coby prototyp Čecha „nepromíchanou, nezajímavou a lehce zknedlíkovanou hmotu, která je nasáklá pivem“.

Generace Identity považuje tyto rádoby umělecké výtvory za nevkusné a urážející český národ. Proto jsme se rozhodli provést jistou estetickou intervenci, která alespoň na chvíli zakryje urážlivou plastiku v centru našeho hlavního města. Skupinka aktivistů zakryla toto "umělecké dílo" neprůhlednou plachtou a omotala lepící páskou. Na místě také rozhodila stovku letáků s vyjádřením. Mimochodem, místní (zřejmě) hlídač se o našich aktivistech vyjádřil jako o "českých zmrdech".

Je-li urážení národa chráněno svobodou projevu, pak považujeme i my naše vyjádření, kdy jsme tento výtvor zakryli neprůhlednou plachtou, za naši svobodu projevu.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

19:55 Půjde „na pracák“? Šarapatka pomlouval, nadával. Teď se mu slova vracejí i s úroky

Jedním z těch, kdo se do Senátu téměř určitě nepodívá, je kandidát TOP 09 Zdeněk Šarapatka, bývalý r…