„Živí mě manželka.“ Kolem seriálu „Most!“ je zase sranda. A začala se zlobit kavárna

12. 2. 2019 11:11

Zdeněk Godla, hlavní představitel ze seriálu Most! veřejnoprávní České televize, byl hostem Show Jana Krause na TV Prima. Seriál Most! se řeší také na serveru Deník Referendum, a to v souvislosti s transrolí. K ní se vyjádřila na serveru Rozhlas její protagonistka.

„Živí mě manželka.“ Kolem seriálu „Most!“ je zase sranda. A začala se zlobit kavárna
Foto: Česká televize
Popisek: Chanov v seriálu "Most!"
reklama

Úvodem Godla hovořil o tom, jak Romové neradi slyší, když se říká cikáni. „Celý život jsem říkal cikán a teď budu říkat Rom,“ poznamenal. Následně vzpomínal i na to, jak byl ve škole darebákem. A pohovořil i o manželství. „Manželka mě celou dobu živí. Jsem domácí kutil. Když nemám práci, tak dělám doma, něco postavím, a pak třeba zbourám,“ řekl Godla, který pracoval jako zahradník či zedník.

Anketa

Podporujete přijetí eura? (Hlasování od 12.2.2019)

8%
92%
hlasovalo: 13259 lidí

A zmírňuje seriál Most! problémy? „Z vaší bílé strany, je to perfektní. Ale z naší strany někdy slýchám, že jsem se zaprodal,“ dodal.

„Máte nějaké nedostatky?“ zeptal se Kraus Godly. „Jako každej chlap,“ poznamenal Godla. Podle jeho slov manželku nikdy nenechá odpočinout. „Myslím v manželských povinnostech,“ řekl se smíchem. „Do hospody moc nechodím, protože u nás je to zakázaný. Na sídlišti nesmí Romové do hospody, musí mít klubovou kartu. Kupuju si domů pivo,“ sdělil k životu v Chomutově Godla. „Nedaří se tam, je tam málo práce,“ vyprávěl. 

„A víte, jak poznáte, kolikrát vás manželka měla ráda? Podle toho, kolik máte dětí. Mě měla manželka třikrát ráda,“ řekl otec tří dětí.

Komentátorka Tereza Zvolská se na serveru Deník Referendum k seriálu vyjádřila poměrně kriticky. Podle jejích slov se seriál nedokázal vyhnout necitlivému přístupu ke společensky znevýhodněným menšinám. „Seriál by mohl být vtipný i bez urážek,“ poznamenala.

Původní text ZDE

„Můj hlavní problém s tímto seriálem tkví v jiné části než ve výběru lokality. Po zhlédnutí prvního dílu a nespočtu schovaných příspěvků na Facebooku jsem se rozhodla, že seriál nebudu sledovat. Zkraje devadesátých let, v dobách Ace Ventury, zvířecího detektiva, kdy z dnešního pohledu nekorektní humor crčel z obrazovek, bych se u seriálu pravděpodobně taky smála. Jenže doba pokročila. Ve světě filmu se stává samozřejmostí, že LGBT filmy tvoří LGBT osoby a podílejí se na obsahu. Díla zprostředkovávají autentické zkušenosti žen a komedie dokážou být vtipné i bez toho, že by někoho musely urážet. Česká republika se ale zuby nehty snaží zůstat tím posledním z ostrůvků politické nekorektnosti, kde ‚je svět ještě v pořádku‘, kde svoboda slova je fetišizována a zaměňována za urážení,“ poznamenala Zvolská, podle níž tvůrci seriál s žádnou transosobou nekonzultovali.

„Ze své pozice nedokážu posoudit problematičnost vyobrazení romské postavy, byť mi také přijde problematická. Tvůrci se zjevně snažili zástupce menšin vyobrazit až křečovitým způsobem v ‚dobrém světle‘ a v protikladu k ‚českým Pepíkům‘, nakonec ale, dle mého, sklouzávali stejně jako v případě postavy Dáši ke zraňujícím stereotypům a představám, které mají o zástupcích a zástupkyních menšin bílí heterosexuální muži,“ dodala.

O své transroli pak pohovořila pro Český rozhlas herečka a muzikantka Erika Stárková. „Režisér Honza Prušinovský nechtěl karikaturu. Říkal mi: Buď sama sebou! I díky setkání s mojí kamarádkou Lucií Brychtovou, která transformací prošla, jsem pochopila, že klíčem k postavě je být co nejženštější,“ uvedla Stárková s tím, že by byla ráda, kdyby Dáša byla světlem pro všechny, kteří tou proměnou projdou. V seriálu herečku daboval herec Jan Cina.

„Most! je pro mě výjimečný počin. Všechno to, co se v seriálu odehrává, se odehrává normálně na planetě. Pro mě to kontroverzní není,“ sdělila Stárková. „Téma transexuality je daleko víc tabuizovaná než téma romské,“ míní Stárková.

Rozhovor najdete ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už jste četli? Farmář dostává za kilogram jablek 5,50 Kč. A teď se podívejte, proč nakonec jedno kilo koupíte za desítky korun

10:06 Už jste četli? Farmář dostává za kilogram jablek 5,50 Kč. A teď se podívejte, proč nakonec jedno kilo koupíte za desítky korun

Téma zemědělství je v poslední době nejen v médiích velmi časté. Mluví se o zadržování vody v krajin…