„Zodpovědně, udržitelně.“ Poslanec TOP 09 začal počítat. Přitom pomluvil ANO a SPD

03.03.2023 20:45 | Ze sítí

Poslanci již čtvrtým dnem debatují na probíhající mimořádné schůzi o vládním návrhu na snížení červnové valorizace důchodů. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob varuje, že pokud by se zvýšení důchodů nezkrouhlo, bude to mít dopad i na všechny následující valorizace a v dlouhodobém výhledu deseti let dle něj jde až o 400 miliard. „A to opravdu nejsou malé částky,“ upozornil. Musíme se dle něj „začít chovat zodpovědně“.

„Zodpovědně, udržitelně.“ Poslanec TOP 09 začal počítat. Přitom pomluvil ANO a SPD
Foto: Repro Twitter @Jan_Jakob
Popisek: Jan Jakob (TOP 09)

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31485 lidí
O vládním návrhu na nižší červnový růst důchodů poslanci diskutují již čtvrtým dnem a vláda se snaží do 22. března prosadit, aby nemusela zvyšovat penze podle dnes platného zákona, tedy v průměru o 1770 korun měsíčně.

„Když by došlo k této takto velké valorizaci, tak to má samozřejmě dopad na všechny následující valorizace, protože tím se zvýší ta základna, ze které se valorizace počítají. Takže příští rok by to mělo být přes 50 miliard a v dlouhodobém výhledu deseti let by to bylo dokonce přes 300, možná 400 miliard a to opravdu nejsou malé částky,“ vyjádřil se Jakob, proč se vláda snaží prosadit zvýšení důchodů průměrně jen o 760 korun, čímž by podle důvodové zprávy ušetřil za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.

„Na rozdíl od ANO a SPD chceme, aby stát nezkolaboval a aby bylo na důchody. Oni žijí dneškem, my myslíme na budoucnost,“ vypálil následně vůči opozici.

Nyní se dle Jakoba „musíme začít chovat zodpovědně“ a „musíme důchody zvyšovat takovým tempem, které je dlouhodobě udržitelné“.

Diskuse ve Sněmovně je mezitím před očekávaným nočním hlasováním každou hodinou hutnější. Kvůli nevolnosti musel přerušit ve Sněmovně svůj projev poslanec opozičního ANO Milan Wenzl, který se začal hroutit již po cestě k řečnickému pultíku.

Exministr životního prostředí Richard Brabec připustil, že již začíná po čtyřech dnech ve Sněmovně kvůli nepříliš dlouhému spánku trpět halucinacemi. „Průměrná doba spánku cca tři hodiny. Začínají se objevovat drobné potíže hybnosti a halucinace,“ informoval poslanec ANO o svém rozpoložení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Když vidím a slyším, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserovnapater , 04.03.2023 9:52:41
tohoto exota nepadá mne vždycky otázka, čím si asi zasloužil své zvolení. Snůšky vyčtených názorů, žádná vlastní myšlenka, většinou demagogie, polopravdy a lži. Ta jejich vláda měla rok na zkrocení inflace, nic, ale opravdu nic neudělala. Jak tento exot působil v parlamentu na vládu, aby inflaci řešila a při svém neúměrném platu dal alespoň malý návrh čím by se inflace mohla trochu snížit. No, když neschopná vláda inflaci nezvládla, tak se musí důchody valorizovat. Na to je zákon, vláda měla informace, jak to s inflací vypadá a to množství dobře placených poradců mělo povinnost vládu upozornit, že valorizace bude nutná a vysoká, že je potřeba udělat něco se zákonem a valorizaci snížit. Neschopní Jurečka a Stanjura asi úmyslně změnu zákona nenavrhli ještě v roce 2022, protože by si nemohli přidat na svých platech (bylo by to divné, kdyby navrhli snížení valorizace a ve stejné chvíli si navýšili platy). Tuto zmatečnou situaci zavinila vláda, tak nevím, proč ji mají odskákat důchodci. Na tohle by měl Jakob reagovat.

| 5 | 0

Další články z rubriky

Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

8:42 Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

„Oddělejte do jednoho měsíce všechny své vrstevníky v okrese a prokažte, že máte nárok na svůj důcho…