Server veřejnoprávního Českého rozhlasu popsal, jak vypadá tzv. maření přebytečné elektřiny.
„Mařič je zařízení, které může odebrat ze sítí přebytečnou elektřinu, pro kterou v danou chvíli není spotřeba, a přemění ji na teplo,“ uvedl server s tím, že pro představu lze toto zařízení popsat jako fén. A prý je lepší přeměnit přebytečnou elektřinu na teplo, než ji nechat jen tak uniknout v síti.
Celkově se má zapojit do sítě kolem tisíce megawattů.
„Nejen energetici musí cítit, že je něco naprosto špatně. Neekologické mrhání zdrojů,“ pozastavil se nad nárůstem mařičů v Česku mluvčí ČEZ Ladislav Kříž pro Český rozhlas.
Nestabilitu sítě s elektřinou způsobují zelené zdroje energie, které produkují elektřinu např. když svítí slunce, a neprodukují energii ve chvíli, kdy je zataženo. Nebo když fouká/nefouká vítr. A čím víc tzv. zelených zdrojů energie bude, tím bude situace horší.
„Jejich výroba elektřiny vrcholí hlavně v létě, kdy svítí slunce, spotřeba elektřiny na druhé straně ale zase není tak velká. Některé obnovitelné zdroje navíc čerpají provozní dotace a vyplatí se jim tak vyrábět, i když je elektřiny moc a na trhu se její cena dostává do záporu,“ napsal k tomu Český rozhlas.
Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) nad mařičem elektřiny kroutil hlavou. „Máme spoustu zelených zdrojů, které jsou těžko regulovatelné, takže budeme nepotřebnou nadprodukci pálit tím, že ji ve formě tepla vypustíme do atmosféry, čímž ji budeme ohřívat. Jára Cimrman by to nevymyslel líp. Mařič energie do každé rodiny!“ vypálil Skopeček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák