0,99 za kilo brambor, šíří se. Jenže to má velký háček

25.10.2023 13:10

Neurodilo se. A do toho všechny další ekonomické tlaky současnosti. Tak „Vidlák“ Daniel Sterzik pro ParlamentníListy.cz vysvětloval cenu brambor, která dramaticky stoupá. Přesto se nabízí spotřebitelům řešení. Takové, jaké už dříve využili u jiných komodit. V Polsku nasadil supermarket Biedronka cenu 0,99 zlotého za kilo brambor. Jenže to má háček: Koupit můžete maximálně pět kilogramů a akce platí do vyprodání zásob.

0,99 za kilo brambor, šíří se. Jenže to má velký háček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brambory- 2 Euro za 1 kg

Ceny potravin podle vlády klesají a ministr zemědělství Marek Výborný slibuje, že v lednu se sníženou DPH klesnou ještě více.

„Jsme první vláda, která v oblasti cen a kvality potravin skutečně tlačí na výrobce i prodejce potravin, aby neodůvodněně nenavyšovali marže, nezneužívali svého postavení, a tento náš tlak se pozitivně projevil na poklesu cen potravin, jak to ukazuje poslední vývoj spotřebitelských cen, tedy inflace,“ pochválil se premiér Fiala v minulém týdnu v Poslanecké sněmovně.

U některých základních potravin ale spotřebitele přejde radost. Třeba kilogram brambor byl na pultech už v září za téměř 25 korun a cena nadále stoupá.

Pozdní brambory přitom zemědělci v červnu prodávali obchodníkům v ceně 8,13 Kč za kilo. V červenci zlevnili na 7,35 Kč, stejně jakož i u brambor raných, které prodávali v červnu za 17,92 a v červenci již za 14,12 Kč.

V obchodech se ale zlevnění nijak neprojevilo, spíše naopak. Konzumní brambory se v Česku v červnu v obchodech prodávaly za 24,47 Kč za kilo, v červenci pak již za 24,73 Kč.

Dá se navíc očekávat další nárůst ceny. Pro ParlamentníListy.cz rostoucí cenu vysvětlil zemědělec Daniel Sterzik, známý jako bloger Vidlák. „Brambor se letos neurodilo... V době, kdy nasazují na hlízy, bylo poměrně velké sucho a vedro. To jim moc nesvědčilo. Bramborová sklizeň tak letos zůstala za očekáváními. Ceny stoupají,“ objasnil.

Před zvýšením ceny brambor už s předstihem varovala média, dokonce včetně České televize (v ekonomickém zpravodajství Byznys ČT24). Že budou letos výrazně dražší bylo zřejmé už v srpnu.

Podle Českého bramborářského svazu vedla letošní špatná úroda k poklesu produkce o 15 až 20 procent. Další nárůst ceny se předpokládá po novém roce, neboť vzhledem k neúspěšné sklizni bude třeba pokrývat trh dražšími bramborami z dovozu.

Srovnatelný skok v ceně brambor zde byl naposledy v roce 2013, kdy jejich cena vzrostla o 75 procent. Kilo se tehdy prodávalo v průměru za 18,50.

Kromě úrody se na ceně podepisují i ekonomické skutečnosti. Kromě inflace, která přes zvýšené náklady nutí i zemědělce zdražovat, se stále projevují i vysoké marže supermarketů, nastavené v minulých letech.

„Že ceny potravin klesají? Samozřejmě že klesají. Obchodní řetězce mají z čeho slevovat a lidem docházejí peníze,“ říká k tomu pro ParlamentníListy.cz Vidlák. Obchodní řetězce jsou podle něj zjevně na delší straně páky.

Na totéž upozorňuje dlouhodobě i Agrární komora. „Při nakupování potravin v supermarketech je možné pozorovat zajímavý matematický úkaz. Přestože dodavatelské ceny zemědělců klesají už několik měsíců po sobě, ceny v obchodech naopak neustále rostou,“ doplňuje aktuální vývoj. V srpnu klesly ceny u rostlinných výrobců o plných 26,2 procenta, aniž by se to jakkoliv projevilo u zákazníka, spíše naopak.

O tom, jaké ceny jsou u výrobců a jaké pro zákazníka u kasy se mluví dlouho a i ParlamentníListy.cz o tom mnohokrát psaly. V loňském roce například vzbudil rozhořčení kartel obchodníků během podzimu, když dramaticky rostly ceny surovin pro vánoční pečení v čele s cukrem.

Řešení, které čeští spotřebitelé našli, bylo řešení „evropské“ v podobě nákupů za hranicemi v Polsku a dokonce i v Německu, které se přes výrazně vyšší cenovou i platovou hladinu v některých položkách dostalo pod úroveň českých cen.

Do Polska, kam se na větší nákup podle výpočtů cenových rozdílů vyplácelo vyrazit dokonce až z Brna, mířily tisíce českých zákazníků, kteří polské příhraniční supermarkety zcela ovládli.

Podobné řešení se nyní nabízí i s bramborami, které jsou základem českého jídelníčku. Zatímco v Česku se jejich běžná cena drží kolem 25 Kč, a ani v akcích neklesá pod 15 korun za kilo, v Polsku případné akce „startují“ ze základny 3 zloté, což je podle současného kurzu mezi 16 a 17 korunami.

V akcích se pak cena může dostat ještě mnohem níže. Třeba řetězec Biedronka má tento týden na polské brambory akci za 0,99 zlotého, což je asi pět korun. Akce je ale limitována jednak zásobami a jednak omezením 5 kg na osobu.


 

 

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Za vlády petihnusu ceny potravin trhají rekordy , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusespartyza8 , 25.10.2023 14:55:04
Bylo tomu v minulosti někdy jinak? Kdykoliv vstoupí do vlády ODS a Lidovci, vždycky přijde bída.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

21:41 „Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

Po rozhodnutí poslanců podpořit návrh, aby stejnopohlavní páry měly většinu práv manželů s tím, že j…