1,6 milionu pro Agrofert. To je celý problém, řekl vysoký úředník po jednání s EU

29.01.2020 0:00

Náměstek pro řízení sekce EU a zahraničních vztahů MZe Jiří Šír a generální ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martin Šebestyán předstoupili před novináře a popsali jim, jak je to s možným střetem zájmů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) a jeho holdingu Agrofert, dočasně odloženým ve svěřenském fondu, ve vztahu k evropským dotacím.

1,6 milionu pro Agrofert. To je celý problém, řekl vysoký úředník po jednání s EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo zemědělství

Šír oznámil, že 28. ledna se uskutečnilo v Bruselu bilaterální jednání mezi Českou republikou a Evropskou komisí (EK), kde byly řešeny kontrolní systémy rozdělování dotací za účelem prošetření možného střetu zájmů současného předsedy vlády Babiše.

 Náměstek zdůraznil, že z tohoto jednání nemůže poskytnout mnoho informací.

„Bilaterální jednání bylo součástí dosud neuzavřeného auditního šetření EU. Proto v souladu s předpisy EU a v souladu s mezinárodními auditními standardy probíhalo bilaterální jednání v důvěrném režimu a rozsah informací, které můžeme poskytnout veřejnosti, je tedy omezen. Do doby uzavření auditu nejsme jakkoli oprávněni poskytovat dokumenty a sdělovat  detailní informace. Důvěrný režim auditu byl ze strany EK znovu potvrzen,“ pravil Šír.

Šlo už o 35. bilaterální rokování mezi Českem a EK o zemědělství a Šír jako zkušený účastník těchto jednání označil včerejší jednání za zcela standardní.

Celý audit prý může trvat ještě déle než půl roku.

Šebestyán doplnil, že skutečně se řešil Babišův možný střet zájmů a během jednání zaznělo, že téměř všechny dotační projekty, které Státní zemědělský intervenční fond proplatil, byly v pořádku. Otazník prý zůstává viset jen nad jedním projektem v hodnotě 1,6 milionu korun. „Na tomto projektu jsme se neshodli a tento projekt byl proplacen ještě před započetím auditu,“ konstatoval ředitel s dovětkem, že u tohoto projektu existují určitá podezření, ale je stále možné, že je Česká republika ještě vysvětlí a i tento projekt bude uznán. To nelze vyloučit.

Druhá část jednání byla věnována nastavení parametrů v programu pro rozvoj venkova a Evropská komise si vyžádala doplnění informací do dalšího jednání.

Třetí část jednání byla věnována možnému střetu zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana. „SZFI bude dál proplácet projekty společnosti Agrotrade, se kterou byl ministr spojen. Evropská komise tento náš postup nerozporovala,“ pravil Šebestyán.

Stejně jako Šír, i Šebestyán zdůraznil, že audit stále probíhá a nelze vyslovovat nějaké konkrétní závěry. „Už z toho, co tady bylo řečeno, že audit je stále v řešení, to znamená, že nemůžeme potvrdit ani vyvrátit jakýkoli jednoznačný závěr Komise, že pan premiér je nebo není ve střetu zájmů. Žádný takový konkrétní závěr nemáme,“ řekl jasně generální ředitel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…