Ministr financí Miroslav Kalousek spolu s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09) často opakují, že se Česko bez penzijní reformy neobejde, pokud by k ní nebylo přikročeno, časem by nebylo důchody z čeho vplácet. Páteční Lidové noviny (LN) k tomu ovšem poznamenávají, že do roku 2015 si bude muset republika půjčit 250 miliard neboli čtvrt bilionu korun, aby zvládla financovat původní penze i zreformovaný systém. Teprve po roce 2015 se situace začne pomalu měnit.
Reforma situaci krátkodobě výrazně ztíží
Ekonomové proto všem občanům doporučují, aby nespoléhali jen na systém státních penzí a to ani na ten zreformovaný. „Státní kasa si zavedením druhého pilíře ještě pohorší a ani lidé si díky spoření ve druhém pilíři důchod podstatně nevylepší,“ předpovídá ekonomka Markéta Šichtařová. Bude tomu tak mimo jiné i proto, že počet důchodců vzroste v příštích třech letech asi o 117 tisíc, což by i bez valorizace penzí znamenalo nárůst výdajů státu o jednu a čtvrt miliardy korun. V horizontu tří let ale reforma celou situaci ještě zásadně ztíží.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp