Jste pro větší zdanění piva a vína?Anketa
Před přebalenými výrobky varovala pak komora ještě o dva dny později. „Sousední státy k nám v poslední době posílají čím dál víc tohoto druhu masa. Bohužel existuje vážné podezření, že může jít o maso pochybného původu a kvality. Takzvaný ovál se zkratkou země členského státu EU totiž neznamená původ. Spekuluje se, že se k nám vozí zboží původem z Ukrajiny, ale je přebalené v Polsku nebo na Slovensku a může tak docházet ke klamání spotřebitele.“
Podle dat Státní veterinární správy se dovoz drůbežího opravdu masivně zvýšil. Zatímco v únoru bylo z Polska dovezeno 3 814 713 kilogramů drůbežího, o měsíc později už 5 563 778 kilogramů. U Slovenska byl nárůst ještě vyšší, z 569 165 kilogramů v únoru se za měsíc stalo 1 115 245 kilogramů.
Zdá se, že se obavy Agrární komory ČR naplnily. V pátek veterinární správa oznámila, že během kontroly nalezla v kuřecím mase salmonelu. Kontroly byly dle SVS mimořádné a zaměřené na výrobky původem mimo Evropskou unii, bylo odebráno 43 vzorků kuřecího masa a vajec. „Z 25 dosud vyšetřených vzorků byly dva pozitivní. V současné době probíhá stahování jedné zásilky drůbežího masa původem z Ukrajiny a jedné z Brazílie,“ uvádí správa. Kontroly začaly 3. dubna, většina z nich byla právě na maso.
První případ je z Pardubického kraje, závadu našla inspekce v hluboce zmrazeném kuřecím bez drobů původem z Ukrajiny. Celkem ho bylo tři a půl tuny. „V rámci šetření bylo zjištěno, že z kuřat byl dále připravován marinovaný polotovar určený ke grilování a následnému prodeji v prodejnách řetězce JIP východočeská, a. s. Při kontrole v provozovně řetězce byly zjištěny a staženy z další distribuce necelé tři tuny kuřat. Ve výrobně polotovarů pak zhruba 700 kusů kuřat. SVS zakázala uvádět kuřecí polotovar na trh a v současné době probíhá stahování produktu z distribuce,“ doplnila SVS.
Závadné kuřecí se našlo také ve Středočeském kraji, a to celých pět tun, tedy 420 kartonů. Původem bylo z Brazílie. „Ve skladě se podařilo zadržet 165 kartonů. SVS pozastavila další distribuci výrobků na trh. V současné době probíhá stahování již distribuovaných produktů z trhu. Produkt byl distribuován do restaurací a jídelen. SVS proto informace dále předala také krajským hygienickým stanicím,“ stojí ve zprávě. Dohromady SVS odebrala 18 vzorků drůbežího masa z Ukrajiny a 5 vzorků vajec. Z brazilského dovozu testovala 15 vzorků masa a dva vzorky kuřecího polotovaru. Pár vzorků testovala také z Thajska a Velké Británie.
„SVS bude dále provádět zvýšené kontroly v místech určení při příchodu zásilek drůbežího masa a vajec z jiných členských států EU se zaměřením na původ z třetích zemí. Kontroly se tedy ve zvýšené míře zaměří i na zásilky, které jsou do ČR dodány z jiných členských států, ale původem jsou z třetích zemí. V případě zjištění zásilky drůbežího masa původem ze třetí země bude kontrolována i zdravotní nezávadnost, a to odebráním vzorků,“ slibuje státní orgán s tím, že kontroly se mimo zmiňované zdravotní nezávadnosti zaměřují a budou zaměřovat rovněž na sledovatelnost, označování, hygienickou manipulaci a dodržení teplotního řetězce.
Připomíná, že zárodky salmonely je možné zničit dostatečnou tepelnou úpravou jídla. Onemocněním pak trpí výrazněji senioři, lidé s jinými chorobami a také děti.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.