400 až 700 milionů. Na ČT zaznělo, kolik stálo ostřelování Ukrajiny

12.10.2022 17:30 | On-line

NATO bude podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga dál pokračovat v podpoře Ukrajiny. O tom, jak vážně máme brát hrozbu použití jaderného arzenálu, hovořil v pořadu Interview ČT24 Vlastislav Bříza, bezpečnostní analytik, expert na jaderné zbraně.

400 až 700 milionů. Na ČT zaznělo, kolik stálo ostřelování Ukrajiny
Foto: Repro Kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Anketa

Jste ještě schopni zajistit si dostatek kvalitního jídla?

16%
hlasovalo: 16316 lidí
Generální tajemník Severoatlantické aliance dnes řekl, že ruské vzdušné útoky proto civilním cílům na Ukrajině jsou známkou slabosti a důsledkem neschopnost udržet pozice vůči ukrajinské protiofenzivě.

Jak dlouho je podle Břízy v silách Ruska tak masivní ruský raketový útok, jako byl ten pondělní na Ukrajině? „V takovémto měřítku a v takovéto síle je takový útok výjimečný. Na začátku války jsme viděli podobné typy útoků. Nicméně ruský vojenský potenciál konvenčního charakteru především v těchto raketových systémech se do značné míry vyčerpal. V takového kvantitě není Rusko schopno provádět takové útoky každý fen,“ uvedl bezpečnostní expert, že není jednoduché takto sofistikované rakety s mikročipy vyrábět.

Je však schopno útoky časem opakovat, protože Rusko je schopno doplňovat stavy raket, ale ne v takovémto množství.

V pondělí vyslalo Rusko na Ukrajinu řízené střely a drony, jejichž cena se celkem může pohybovat od 400 milionů dolarů do 700 milionů dolarů (od 10,1 miliardy korun do 17,7 miliardy korun), uvedla ukrajinská verze časopisu Forbes. Rusko na ukrajinská města v pondělí zaútočilo 84 řízenými střelami a 24 drony.

Podle Břízy šlo o jednoznačnou Putinovu pomstu za Krymský most: „Rozhodně to byla odveta, takový útok se dá naplánovat během několika málo hodin. Rakety jsou připraveny k odstartování prakticky kdykoli,“ řekl. Podle něj měla odveta dva důvody: „První důvod bylo publikum Ruské federace, aby bylo vidět, že je schopna zaútočit na jakýkoli „teroristický stát“. A druhý důvod, mezinárodněpolitický, nám měl ukázat, že vojenské schopnost Ruska nejsou vyčerpány a je schopno opět udeřit kdykoli a kdekoli.“

Připomněl málo zmiňované, že ukrajinská protiraketová obrana se ukázala jako velmi účinná: „Včerejší data svědčí o tom, že ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila více než 50 % ruských raket letících na Ukrajinu,“ dodal Bříza, že jde o mimořádně úctyhodné číslo.

Dále zmínil, co říká na odhad bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého, který včera uvedl, že „Rusko spíše než jadernou zbraň použije termobarickou bombu“. „Termobarická zbraň je spíše zbraň lokálního charakteru, tedy její použití možné určitě je, ale v žádném případě by nepřinesla obrat ve válce,“ myslí si Bříza.

„Z vojenského hlediska má větší opodstatnění taktická jaderná zbraň. Ale nemyslím si, že jsme v situaci, že by Ruská federace, s velkou pravděpodobností, i s malou pravděpodobností, měla v tuto chvíli odhodlání použít jadernou zbraň,“ míní Bříza.

Rusko podle Břízy používá jadernou hrozbu proto, aby odvrátilo větší intervenci evropských států ve prospěch Ukrajiny. Má podle něj však vojenské předpoklady na to, aby jadernou zbraň použilo.

„Válka pro Rusko není úspěšná, dochází k selhání veškerých konvenčních struktur ruské armády. Ale ve strategických jaderných silách to tak rozhodně není. Ruské strategické jaderné síly za posledních dvacet let prošly generační obměnou. Jsou připraveny k okamžitému nasazení, jsou srovnatelné s těmi americkými. Dokonce ruská armáda disponuje mezikontinentálními balistickými raketami mobilního charakteru, které americká armáda vůbec nemá,“ dodal Vlastislav Bříza, bezpečnostní analytik, expert na jaderné zbraně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Ukrajina

Dobrý den, co si myslíte o novém mobilizačním zákonu na Ukrajině? A měli bychom ,,vyhostit" Ukrajince, kterých se to týká? Mně to přijde nehumánní, Češi v minulosti (např. za okupace) taky ve velkém emigrovali a podle všeho se ani teď nehrnou do armády, a to nejsme ve válce. Ani já bych do války své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Překvapení ze SPOLU: Vondra zaslal odvážnou odpověď. Může mít dohru

10:51 Překvapení ze SPOLU: Vondra zaslal odvážnou odpověď. Může mít dohru

Jaké jsou v EU hrozby pro svobodu projevu? Bude zastavení cenzury vaší prioritou? A musí se bojovat …