Prezident evropského státu souzen v 21. století za válečné zločiny, mučení, zločiny proti lidskosti a vraždy? Zní to jako literární fikce, ale je to realita. Jedná se o bývalého předáka kosovsko-albánských teroristů Hašima Thačiho, který v půlce roku 2020 rezignoval na post prezidenta jednostranně vyhlášeného státu Kosovo a odletěl do Haagu, kde měl vypovídat před speciálním soudem. Cesta za podáním výpovědi se ale poněkud proloužila, Thači je stále v haagské vazbě a jeho proces jen tak neskončí.
Je dnešní situace Ukrajiny stejná jako situace Československa roku 1938?Anketa
Prokurátoři speciálního soudu, který sice sídlí v Haagu, ale oficiálně podléhá tzv. kosovské jurisdikci, na základě množství shromážděných materiálů oznámili, že pro předložení důkazů proti čtyřem obviněným v čele s Thačim budou potřebovat 1863 hodin. Vzhledem k možnostem pracovního tempa soudu a náročnosti celého procesu uvádí srbský deník Večernje Novosti odhad celého soudního procesu na 112 měsíců.
Rozsáhlý spis s důkazními materiály se totiž rozrostl na neuvěřitelných 43 000 stran se zprávami, svědeckými výpověďmi a fotografiemi. Žalobci také shromáždili 153 svědků a 20 hodin audiovizuálního materiálu. Další dokumentace prý přibývá, takže je možné, že se spis ještě rozroste.
Shromažďování důkazů se neobešlo bez komplikací. Loni v červenci jsme informovali, že z počítačů haagského speciálního soudu záhadně zmizela část důkazního materiálu. Soud tehdy oznámil, že speciální počítačový program, který eviduje a ukládá důkazní materiály, má potíže a záhadně v něm zmizela celá série důkazních materiálů a dosud nebyla nalezena.
Srbská média spekulovala, jak je možné, že v současné technicky vyspělé době se něco podobného stane a psali o tom, že počítačový program “ snědl důkazy”. Do jaké míry šlo skutečně o technické potíže, anebo záměr zkomplikovat průběh celého procesu, je otázkou. Faktem je, že tyto technické problémy způsobily časovou prodlevu v samotném zahájení procesu, na což si Thači prostřednictvím svých advokátů stěžoval. Zda se ztracené důkazy povedlo najít či soubory obnovit, není jasné.
Hašim Thači je obviněn z těch nejtěžších zločinů, jaké si lze představit. Vraždy, mučení, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Otázkou zůstává, zda se také nevynoří důkazy ve věci obchodu s lidskými orgány. Přestože byly zločiny jím vedené UČK mnohokrát prokázané a jasně důkazně doložené, obviněný Thači před svou cestou do Haagu řekl, že jejich boj byl “čestný a spravedlivý”. Thači u soudu dříve žádal, aby mu jeho obhajobě prozradil identitu chráněných svědků, ale neuspěl. Panovala totiž obava, že by je to mohlo ohrozit na životě. Kosovský exprezident také opakovaně narazil s žádostí o propuštění z vazby.
Kosovsko-albánští představitelé jednostranně vyhlásili nezávislost území Kosova a Metohije 17. února 2008. Část světa Kosovo jako nezávislý stát uznává, část nikoli. Proti vůli významné části veřejnosti i českého parlamentu ho uznala Topolánkova vláda v květnu 2008. Česká republika ale v Kosovu nemá velvyslance, jeho jmenování odmítal po celou dobu prezident Václav Klaus a Miloš Zeman coby nynější hlava státu má totožný postoj.
Podstatné je, že Kosovo není členem OSN a dalších důležitých mezinárodních organizací. Kromě toho, podle stále platné rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 je Kosovo stále nedílnou součástí Srbska.
autor: Radim Panenka