65 mega za tento obraz? Další příběh z Fajtova hodování v Národní galerii

7. 9. 2019 12:10

Podnikatel Richard Fuxa koupil obraz od Mistra vyšebrodského cyklu za 1,8 milionu korun. Půl roku poté jej od něho chtěla koupit Národní galerie za 65 milionů korun. A exředitel Jiří Fajt tak má co vysvětlovat. Píší to Novinky.cz.

65 mega za tento obraz? Další příběh z Fajtova hodování v Národní galerii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ředitel NG Jiří Fajt
reklama

Ohledně ceny obrazu navíc existují rozpory. Fajt uvádí, že tuto částku požaduje majitel obrazu Fuxa, jenž měl poslat Národní galerii písemnou nabídku s touto cenou, Fuxa to však odmítá a pro Denik N uvedl, že to bylo obráceně. A právě to je však určující, neboť v případě, že by skutečně takovouto cenu požadovala Národní galerie, i když zná cenu, za jakou Fuxa obraz koupil, je to zcela nepochopitelné.

Obraz je totiž podle posudku Jana Klípy z Ústavu dějin umění Akademie věd ve velmi špatném stavu, prakticky nevystavovatelný a jde spíše o dílo určené ke studijním účelům a k depozitárnímu uložení. Fajt tvrdí, že obraz byl zhodnocen odborníky Národní galerie, a to proto, že jej po několika měsících zkoumání označili za pravý. To však učinil i posudek aukční síně Döbritz, od níž jej pořídil Fuxa.

Fuxa se navíc nebrání ani tomu, že by obraz Národní galerii půjčil. „Můj nadační fond a moje aktivita spočívá hlavně v tom, zpřístupnit díla a pracovat s nimi. Jestli je toto pro stát cenný obraz, tak ho automaticky a bez problému poskytnu,“ uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…