9 tisíc důchod, 5 tisíc energie, 2 tisíce léky. Už se na to nešlo dívat

07.06.2023 4:45 | Analýza

Důchodkyně na vsi pobírá důchod devět tisíc, pět tisíc dává za energie, dva tisíce za léky. K tomu se jí rozbila televize, jediné spojení se světem. Takových případů řeší dobrovolné organizace čím dál víc. Občany, kteří se na podobné případy nechtějí jen dívat, vybízejí: Hlaste nám je. ParlamentníListy.cz zkoumaly, kde má vládní pomoc mezery.

9 tisíc důchod, 5 tisíc energie, 2 tisíce léky. Už se na to nešlo dívat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci v parku

Právě v této době, počátkem léta, přichází do českých domácností vyúčtování od dodavatelů energií za minulý rok. Pro mnoho českých domácností to představuje velký stres. Nedoplatky za energie se totiž mohou vyšplhat i do tisíců korun. Pro nízkopříjmové lidi je přitom každá vydaná koruna problémem, který výrazně nabourá už tak napjatý rozpočet.

Rok 2022 byl navíc poznamenán výrazným zdražením energií, a do potíží se dostávala dokonce i střední třída nebo lidé, kteří obvykle s výdaji nemají velké problémy. Nízkopříjmové domácnosti, mezi které patří samoživitelé, nemocní nebo senioři, tak doslova třely bídu s nouzí, aby všechno utáhly.

Předsedkyně Rady seniorů České republiky, paní Lenka Desatová, v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz uvedla, že na jejich tísňovou linku se v poslední době obracejí lidé právě kvůli tomu, že nemají peníze na úhradu nedoplatků za energie.

ParlamentníListy.cz oslovily několik neziskových organizací, které pod příslibem anonymity sdílely redakci konkrétní příběhy lidí v těžkých situacích. Oba níže uvedené příklady mají sice šťastný konec, jak však uvádí sociální pracovnice Jarmila Pohludková z Charity ČR, dalším stovkám lidí se pomoc nedostane: „Víme, že potřebných je mnohem více. Navíc platí, že lidé, kteří se k nám dostávají skrze vlastní iniciativu, tvoří jen zlomek. Většinu klientů získáme skrze tipy přátel, sousedů, nebo dokonce vymáhacího oddělení měst a obcí.“

To, že někdo bojuje s financemi, se totiž často pozná proto, že nehradí nájemné nebo nejrůznější poplatky. „Na vesnicích panuje zpravidla také větší všímavost mezi lidmi, takže třeba někdo si všimne, že soused žije v těžkých podmínkách. Informuje o tom obec a ta pak kontaktuje nás,“ vysvětluje Jarmila Pohludková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Andrea Novotná

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ne nadarmo je vláda nazývaná pro ukrajinská, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseDušan Nárožný , 07.06.2023 14:27:00
Ukrajinizace našich důchodců jede na plné obrátky. Na Ukrajině důchodci z důchodu si akorát zaplatí nájemné, energie a nezbyde mu na léky, jídlo a oblečení. Takže zatím zůstali ještě na ty léky a možná i něco málo na stravu. Ale netešte se, po po započatí úhrad za nové bojové letadla F 35, obrněné transportéry ze Švédska a tanky myslím, že to plánují z Německa, tak milí důchodci podáte si z ukrajinskými ruce.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …