A co děti? A co silnice? 40 miliard dolarů pro Ukrajinu spustilo v USA řev

11.05.2022 19:34 | Ze sítí

Sněmovna reprezentantů ve Spojených státech v úterý schválila nový balíček pomoci pro Ukrajinu ve výši 40 miliard dolarů v rámci pokračujícího boje s ruskou invazí. Většinově byla předloha schválena ve Sněmovně reprezentantů a nyní poputuje do Senátu. Někteří republikáni se ale vymezili proti. Podle nich by se finanční prostředky efektivněji využily na domácí půdě.

A co děti? A co silnice? 40 miliard dolarů pro Ukrajinu spustilo v USA řev
Foto: Repro Youtube
Popisek: Syn bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, Donald Trump jr.

Sněmovna reprezentantů pod vedením demokratů schválila dodatečnou pomoc pro Ukrajinu s podporou stran poměrem hlasů 368 ku 57 a nyní míří do Senátu, jak uvádí server Newsweek.

Balíček finanční pomoci zahrnuje devět miliard dolarů na doplnění vybavení a zásob v USA posílaných na Ukrajinu, šest miliard dolarů na financování Iniciativy ukrajinské bezpečnostní pomoci, která umožňuje administrativě nakupovat zbraně od dodavatelů a následně je posílat na Ukrajinu. Schválená předloha vyvolala vlnu nevole mezi některými republikány. Trnem v oku jim byla především tendence upřednostňovat Ukrajinu nad Amerikou a domácími problémy.

„Můžete podpořit Ukrajinu, aniž byste přidali dalších 40 MILIARD USD k našemu státnímu dluhu v době probíhajících několika domácích krizí,“ argumentoval například na Twitteru texaský kongresman Troy Nehls.

„Kongres dnes hlasuje o poslání dalších 40 miliard dolarů na Ukrajinu... Myslím, že focení s demokraty a koncerty U2 nevyjdou levně,“ rýpl si dále na Twitteru bavič, autor a komentátor Tim Young.

Další z negativních reakcí se týká stále většího zapojování Spojených států do války. „Schválení 40 miliard dolarů pro Ukrajinu je druh absurdity, kterou jsme od Kongresu očekávali. Biden nás vtahuje do války, ale nemají to přesvědčení, aby pro vyhlášení války hlasovali, protože to by bylo extrémně nepopulární,“ komentuje tamější události bývalý kongresman Justin Amash.

Stavět USA na druhé místo se nelíbilo ani některým dalším politikům. „Chci Kongresu připomenout, že jsme přísahali, že budeme dodržovat a bránit Ústavu Spojených států amerických. Je čas věnovat pozornost naší zemi a našim hranicím. Dnes hlasuji NE pro 40miliardoví výdaje ve stylu „Amerika poslední, Ukrajina první“, zdůvodnila své hlasování kongresmanka za stát Georgia Taylor Greene.

Podobnou rétoriku razí i Donald Trump Jr. „Ve Spojených státech momentálně nenajdete kojeneckou výživu, ale Kongres dnes hlasuje o poslání 40 miliard dolarů Ukrajině. Postavme pro změnu Ameriku na první místo,“ apeluje.


„Když počítáme včerejší uspěchané hlasování, Kongres nyní utratil za Ukrajinu za šest měsíců více peněz, než kolik utratíme za všechny silnice a mosty v USA za rok… Podnět k zamyšlení, až příště uvíznete v dopravní zácpě,“ stěžuje si republikán Thomas Massie.

Za to, aby Spojené státy byly na prvním místě, brojí i členka Sněmovny reprezentantů a podnikatelka Lauren Boebertová. „Místo toho, aby 40 miliard dolarů z našich daňových poplatníků šlo na Ukrajinu a další miliardy na další Bidenovy priority, jako je například takzvaná kampaň globální dezinformace, dejte pro změnu spíše Ameriku na první místo,“ píše na sociální síti.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: sla

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…