A co ten v USA? Údajné odposlechy: Maďarsko vrátilo úder

21.07.2021 9:41

V neděli v britském Guardianu zaznělo skandální odhalení, jak vláda Viktora Orbána tajně sledovala opoziční novináře. Za tímto odhalením stojí uniklý seznam čísel, na která měl být zaměřen špionážní program vyvinutý izraelskou společností NSO. Maďarská vláda na to však odpovídá, že podle protokolů o sledování k žádnému ilegálnímu sledování nedocházelo a navíc, potřebuje nástroje proti nebezpečím současného světa. A také se ptá, proč média nepožadují něco víc než jen uniklý seznam.

A co ten v USA? Údajné odposlechy: Maďarsko vrátilo úder
Foto: Twitter Tamás Deutsch
Popisek: Viktor Orbán si kupuje protivládně naladěné noviny u trafikanta

Anketa

Je nutné nařídit očkování proti covidu-19 v Česku jakožto povinné?

9%
89%
hlasovalo: 16036 lidí
Po mediální smršti, která doprovázela schválení maďarského zákona o sexuální výchově mládeže, je zde další skandál. Podle britského deníku Guardian používala vláda Viktora Orbána proti některým novinářům špionážní software Pegasus. Tento software vyvíjí izraelská firma NSO a pokud úspěšně napadne zařízení, jsou ovládajícímu k dispozici SMS zprávy, e-maily, konverzace přes aplikaci WhatsApp, fotky, videa, data o poloze, kontakty a také je možné přes telefon skrytě odposlouchávat nebo i natáčet.

Pokud jde o zdroj, Guardian se odvolává na francouzskou neziskovku Forbidden Stories, která zkoumala „uniklé záznamy“, podle kterých byla řada maďarských novinářů vytipována jako cíle pro infekci tímto špionážním softwarem. A následně zjistila, že u některých z nich skutečně špionážní software v mobilech byl nebo i je. To zjistila po tzv. forenzní analýze.

Podle uniklých dat prý na seznamu byly legitimní cíle, tedy lidé spojení se zločinem nebo dokonce takoví, kteří ohrožují národní bezpečnost. Ale také deset právníků, jeden politik opozice a nejméně pět novinářů. Toť tvrzení Guardianu. Že Maďarsko software používalo, potvrdil Guardianu bývalý zaměstnanec firmy, která software vyvíjí. Údajně software získalo po návštěvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahu v roce 2017.

Takzvaný projekt Pegasus je dle Guardianu společná investigativa společnosti NSO a jejích klientů, mezi které patří i řada vlád po celém světě. Žurnalistická neziskovka Forbidden Stories, a také další nezisková organizace Amnesty International, prý získaly více než 50 000 telefonních čísel, která byla vytipována k použití špionážního softwaru od roku 2016. „Přístup k těmto datům pak byl umožněn Guardianu a šestnácti dalším médiím, včetně deníků Washington Post, Le Monde, Die Zeit a Süddeutsche Zeitung. Více jak 80 novinářů pracovalo na této investigaci několik měsíců a jejich činnost koordinovala Forbidden Stories,“ píše Guardian.

Maďarská vláda má ovšem k těmto zjištěním své tři poznámky, které formuloval její mluvčí pro zahraniční otázky a mezinárodní vztahy Zoltán Kovács. Jednak, že podle protokolů o dohledu nad sledováním od roku 2010 k žádnému ilegálnímu sledování kohokoliv nedocházelo, říká ministr vnitra Sándor Pintér.

Jak také podotýká ministryně spravedlnosti, Maďarsko podle ní musí mít při zajišťování své bezpečnosti dostupné nástroje, kterými bude čelit mnoha různým hrozbám současného světa. „Včetně schopnosti chránit zemi před pochybnými aktivitami cizích tajných služeb a jejich agentů, kteří by mohli chtít rozvrátit ústavní pořádek v zemi,“ píše Zoltán Kovács, mluvčí vlády pro zahraniční otázky a mezinárodní vztahy. Kdo si to nemyslí, je podle něho naivní.

Ale třetí, nejdůležitější připomínkou, je, že zatím nebylo nic potvrzeno. „Čteme o uniklém seznamu čísel, ale nevypadá to jako nic víc, než nepodložená nařčení,“ tvrdí Kovács. A připomíná případ známého amerického moderátora Tuckera Carlsona z televize Fox News. Ten na začátku července tvrdil, že ho sleduje NSA (Národní bezpečnostní agentura). NSA to popřela a média z druhé strany ideologické barikády se dle Kovácse hned začala dožadovat lepších důkazů než jednoho anonymního zdroje.

„Nebylo by fajn, kdyby se média v tomto případě dožadovala stejné úrovně důkazního břemene nebo aspoň položila pár důležitých otázek ohledně těchto úniků? Ale skandální odhalení jdou proti Maďarsku a vládě premiéra Orbána, takže to média spolknou i s navijákem bez otázek, aby šla s davem,“ stěžuje si Zoltán Kovács.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…