A jedem do Ameriky. Zeman, Chovanec, podnikatelé, zbrojaři, Zaorálek možná dvakrát. A úředník, který nás má v USA na starosti...

14. 3. 2017 7:04

Již příští měsíc by měl do Spojených států amerických zavítat prezident Miloš Zeman. Bude jeden z prvních, které v Oválné pracovně Bílého domu přijme americký prezident Donald Trump. O dalších návštěvách českých politiků v USA informují Lidové noviny.

A jedem do Ameriky. Zeman, Chovanec, podnikatelé, zbrojaři, Zaorálek možná dvakrát. A úředník, který nás má v USA na starosti...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA
reklama

Jako první, již zítra, do Států zavítá Hynek Kmoníček, jenž se má stát velvyslancem USA. Do země se chystá i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), jenž se chce zúčastnit konference ohledně boje proti Islámskému státu. Je možné, že se pak ale do Ameriky vypraví i jako součást prezidentské delegace. 

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová totiž poukazuje na zmatky v americké administrativě. Dochází totiž k obměně tisců vysoce postavených úředníků z éry předchozího prezidenta Baracka Obamy. "Máme sice kontakt s úředníkem, který nás má na starosti, tomu to ale musejí schvalovat šéfové,“ uvedla. Podle deníku je v současné době na americkém ministerstvu 116 neobsazených pozic. Patro ministra zahraničí Rexe Tillersona navíc prochází rekonstrukcí. 

Kromě Zaorálka míří do Států také ministr dopravy Dan Ťok (ANO), který zde bude jednat o podpoře českého byznysu a bezpečnosti ve vesmíru. Eurokomisařka Věra Jourová by zde měla jednat o dohodě o ochraně soukromí. V dubnu by pak měl do Washingtonu zavítat také náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

Český prezident do Bílého domu zavítá po 12 letech. Naposledy zde byl přijat Václav Klaus, a to ještě Georgem Bushem mladším. Zda poletí Zeman v doprovodu dalších ústavních činitelů, nebo sám, zatím jasné není. O cestu zatím projevili zájem ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

19:30 Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

Rada České televize své pravidelné středeční jednání tentokrát prováděla částečně distančně. Někteří…