A kolik životů obětovat? Profesor Keller se vysmál opozici. Položil vážnou otázku

29.04.2020 7:38

Sociolog Jan Keller se ve svých komentářích pro deník Právo a také pro server Novinky.cz rozhovořil o koronavirových opatřeních ze strany vlády, ale také o opoziční kritice. Zároveň poznamenal, že strany nechtějí a nemohou odpovědět na otázku, kolik životů je třeba obětovat, aby se zabránilo poklesu ekonomiky o každé jedno procento. "Není možno otevřeně handlovat lidské životy za příslib blahobytu," uvedl.

A kolik životů obětovat? Profesor Keller se vysmál opozici. Položil vážnou otázku
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Jan Keller v ostravském knihcentru
reklama

Keller ve svém komentáři nazvaném 'Jeden hot a druhý čehý', který dnes vyšel v tisku, přemýšlí nad tím, že je sice možné mít řadu výhrad k současné vládě - ale kritika vládních kroků, která zaznívá od opozičních pravicových stran působí dojmem určité samoúčelnosti. "Ať vláda udělá cokoliv, vždycky je to zle," píše Keller a v té souvislosti například zmiňuje to, jak byl kritizovván premiér Andrej Babiš (ANO). Nejdříve za to, že vystupoval příliš, pak za to, že nevystupuje. 

Anketa

Je Miloš Zeman a jeho okolí zodpovědný za smrt Jaroslava Kubery?

6%
92%
2%
hlasovalo: 22915 lidí

"Když vláda zavádí přísná opatření, je to známka toho, že směřuje k despocii. Když opatření uvolňuje, je to důkazem, že situaci trestuhodně podceňuje," dodal. Stejně tak pak zmiňuje i otázku škol či ochranu nájemců. "Pokud neuvolní hranice, je to důkazem, že nás tady chce držet zavřené jako za minulého režimu. Jestliže hranice uvolní, bude obviněna, že se dopouští zločinu na zdraví těch, kdo vycestovat nechtějí," dodává.

Na serveru Novinky.cz se pak zamýšlí o tom, jak je politika naruby. "V normálních dobách politické strany soupeří v tom, která z nich dokáže voličům zajistit více výhod. Mohou mít podobu vyšších příjmů, vyšší životní úrovně, ale také spolehlivějšího sociálního zabezpečení nebo čistějšího životního prostředí. Jednotlivé politické strany se ve svých předvolebních kampaních trumfují, kdo voliče více potěší," poznamenává Keller s tím, že dnes však v nomální situaci nejsme.

Anketa

Je pro vás plk. Robert Šlachta důvěryhodnou osobností?

88%
12%
hlasovalo: 16305 lidí

"Politici se dohadují o tom, která z jejich stran dokáže napáchat méně škody a způsobit méně zla ve srovnání s těmi jinými. Aby to nebylo tak jednoduché, soupeří se v porovnávání věcí neporovnatelných. V zásadě se vede spor, do jaké míry lze chránit lidské zdraví a životy, hrozí-li za tuto ochranu nebývalý ekonomický propad," dodává. Voliči pak podle něj musí mimo jiné chybět informace o tom, kolik stovek anebo tisíc lidských životů je možno s čistým svědomím dobrého hospodáře obětovat, aby se zabránilo poklesu ekonomiky o každé jedno procento.

"I kdyby politici taková čísla nakrásně znali, nemohou je veřejnosti prozradit. Není možno otevřeně handlovat lidské životy za příslib blahobytu. Politik, který by se touto cestou vydal, by si koledoval o nálepku tržního fašisty," uzavřel Keller se slovy, že proto se vedou boje zástupné. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …