A sakra: Dohra Moravce. Blíží se prý vážné nebezpečí

30.08.2020 21:19

Odborník na analýzu dat ze sociálních sítí Josef Šlerka se vyjádřil k dnešnímu vyjádření hlavní hygieničky Jarmily Rážové v Otázkách Václava Moravce. Ta uvedla, že bychom měli v září mít schopnost trasovat až 750 denních přírůstků.

A sakra: Dohra Moravce. Blíží se prý vážné nebezpečí
Foto: Facebook
Popisek: Josef Šlerka
reklama

„Podle hlavní hygieničky bychom měli mít v září schopnosti trasovat až 750 denních přírůstků. Teď máme 400. Počítám, že skokový nárůst denních přírůstků po zahájení školy a návratech z dovolených bude cca o 30 % do 15. 9., pak se děj vůle páně, ale divil bych se, kdybychom do konce září nebyli na 1000 denně. To je blbý. Neni blbý, že nám rostou případy, blbý je, když nejsou vytrasovány, a to nastává, když docházejí kapacity,“ poznamenal Šlerka. 

„Mno, dál paní prý říkala, že máme 1700 zaměstnanců KHSek bez technického personálu. Podle děcek z Harvardu bychom měli mít 30 trasovačů na 100.000 obyvatel. To je 3000 na celou populaci. Můžu se zeptat, dříve než mne přeběhne zima, co jsme kurva dělali v létě?“ rozčílil se Šlerka.

Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová a epidemiolog Petr Smejkal byli hosty druhé části Otázek Václava Moravce. Přeli se o to, kam a proč nosit roušky. Rážová odmítala, že by se v této otázce řídila názory politiků. Smejkal tady byl poněkud skeptičtější. 

Rážová hned na úvod poznamenala, že při řešení koronavirové krize se nedívá na názory politiků, ale na data. „My všechna ta opatření, která navrhujeme, děláme na základě dat,“ zdůraznila dáma.

Daty se prý epidemiologové řídí, i když rozhodují o tom, před kterou zemí varovat. Protože v Chorvatsku je situace podobná jako v Česku, není podle Rážové důvod posílat dovolenkáře z Chorvatska po návratu domů do karantény.

Podle Smejkala v těchto otázkách politika jistou roli hraje – protože jako epidemiolog by si přál, aby dlouhodobě platila konkrétní opatření, třeba i nepopulární, ale aby platila dlouhodobě, protože to je z pohledu epidemiologa logické „Ta opatření se měnila příliš často,“ poznamenal Smejkal.

Rážová se shodla se Smejkalem na tom, že nošení roušek ve vnitřních prostorách mohlo být ponecháno v platnosti i přes léto, aby si na to lidé zvykli. Rážová však jedním dechem dodala, že počty lidí s nemocí covid-19 rostou i v zemích, kde povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách zůstala, jako je např. Rakousko.

Pokud jde o data, podle Smejkala si musíme počkat, co se ukáže na podzim, zda virus zeslábl, či nikoliv. „Na podzim se může stát to, co se stalo na jaře,“ varoval Smejkal, s tím, že opakování tohoto scénáře se musíme vyvarovat. Smejkal má za to, že se toho můžeme vyvarovat, když se bude na podzim masivně testovat a odliší se koronavirus od klasické podzimní chřipky.

Podle Rážové to bude znamenat, že na podzim budou přednostně hlídáni a trasováni pracovníci ve zdravotnictví, v záchranné službě a osoby, které by mohly nemoc přenést do rizikových skupin. Na podzim prý pravděpodobně nebude možné vytrasovat úplně každého nemocného. „To se nedá trasovat,“ zdůraznila Rážová.

Proto se bude rozhodovat, kdo dostane přednost. Budou to právě lidé pracující ve zdravotnictví. Ve stejné skupině budou např. i lidé po transplantaci, které by koronavirus mohl fatálně ohrozit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

5:00 Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

Když předsedkyně TOP 09 a poslankyně Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová vkládala sv…