A to vás to nezajímalo? Neměl by Zeman mlčet? Witowská v ČT rozproudila debatu o BIS. Zkušený senátor ji tvrdě utnul

19.12.2018 9:09

V Událostech, komentářích na ČT24 se včera řešila slova prezidenta Zemana o BIS. Do studia byl pozván nezávislý senátor Pavel Fischer, Ladislav Václavec, nestraník zvolený za ANO, a senátor ODS Tomáš Jirsa, předseda a místopředsedové senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Tito senátoři navštívili sídlo BIS a po jednání členové výboru podle slov Pavla Fischera chtěli ocenit práci BIS. Slova prezidenta Zemana senátoři se zpravodajci podle reportáže neprobírali. A Světlana Witowská chtěla vědět, jak je to možné a zda má prezident podle svých slov důvod „klonit hlavu“.

A to vás to nezajímalo? Neměl by Zeman mlčet? Witowská v ČT rozproudila debatu o BIS. Zkušený senátor ji tvrdě utnul
Foto: Repro ČT24
Popisek: Světlana Witowská se na ČT24 věnuje výrokům prezidenta o BIS

První otázka směřovala na Pavla Fischera, a to, zda se z neveřejné části zprávy BIS dozvěděl něco zásadního, šokujícího či nového. „Dostanete ty věci do kontextu, to znamená slyšíte i informace, které dávají smysl tomu, co jste četla, a když se potom na to podíváte v kontinuitě, třeba ty výroční zprávy z minulých let, tak máte ten obrázek poměrně pestrý,“ řekl k tomu Fischer.

Stejná otázka směřovala i na Tomáše Jirsu. Toho prý ve zprávě určitě nic nepřekvapilo. „Je to standardní zpráva a to, o čem se dneska v médiích denně mluví, tak to už bylo v mnoha ostatních minulých zprávách obsaženo, to varování před ruským a čínským vlivem.“ Prý například na společnost Huawei BIS upozorňovala od roku 2013, a začalo se to řešit až teď. Ani pro Ladislava Václavce nebylo ve zprávě nic zásadního.

Anketa

Měl by Tomáš Petříček i nadále být ministrem zahraničí?

3%
97%
hlasovalo: 20722 lidí

„Čím si podle vás zpravodajci vysvětlují kritiku ze strany prezidenta republiky, který o nich mluvil jako o  ‚čučkařích‘, kteří neodhalili jediného ruského či čínského špiona? Já vím, že vy jste v médiích říkali, že jste s nimi o tom nejednali, ale vás ani nezajímalo, jestli se jich to dotklo, proč to pan prezident dělá?“ ptala se Witowská Pavla Fischera. Ten odvětil, že se zajímali o současnou činnost služby i o její dlouhodobé úkoly, o věci, které jsou dnes na stole. „A s prominutím, že bysme šli do nějakých detailů, jak se ptáte, to tedy ne. Nám se zdálo, že je mnohem důležitější se bavit o bezpečnosti a my máme bezpečnost jako výbor na starosti,“ řekl Witowské Fischer.

Witowská pak citovala slova prezidenta, že by s úctou sklonil hlavu, kdyby BIS řekla „ten a ten je špion“. „Má prezident důvod s úctou klonit hlavu?“ ptala se Jirsy. Ten jí ale odvětil, že neveřejnou část neviděl. A podle něj BIS pracuje standardně. „Víte, když se podíváte do dnešní západní Evropy, do Evropské unie, tak za poslední dva měsíce několik postřílenejch lidí, několik pobodanejch, několik mrtvejch, většinou od islámských radikálů. I to je práce bezpečnostní služby, že prostě má pod kontrolou bezpečnost České republiky. Česko je klidná země, bezpečná země, takže si myslím, že BIS funguje standardně.“

Witowská se pak znovu obrátila na Pavla Fischera, který se podle Zemana prý chtěl návštěvou BIS zviditelnit, a když na to reagoval, tak ho údajně Jiří Ovčáček obvinil, že nerespektuje svobodu slova. „Mě překvapuje, že mluvíme o svobodě slova v případě prezidenta, který veřejně kritizuje svoje lidi,“ namítl na to Fischer. Jako vrchní velitel, pokud měl výhradu, tak ji měl podle Fischera sdělit na uzavřeném zasedání. „Tady se nejedná o svobodu slova, tady se jedná o loajalitu vrchního velitele ke svým lidem,“ uzavřel Fischer.

Další otázka patřila senátoru Václavcovi, zda je vláda, Sněmovna, Senát i prezident v otázce bezpečnosti a hrozeb na jedné lodi. Ten si myslí, že ano a že prezidentovo vyjádření o čučkařích bylo nešťastné a neodpovídá práci BIS. Stejně to hodnotil i Jirsa, který o prezidentovi řekl, že co se týče NATO, Izraele a takových základních postojů, tak má správné názory. Ale dodal, že prezident musí mít radost, když do etéru vypustí slovo čučkaři a pak se několik dní řeší, jestli ohrozil práci bezpečnostních služeb nebo bepečnost České republiky. „Já si myslím, že ta debata, jestli ohrozil svým vyjádřením práci tajných služeb, je mimo, když to srovnáte s tím, co před pěti lety předvedli Šlechta s Ištvánem, že prostě před kamerama zatkli generála Páleníka a Kovandu, a tím opravdu vzbouřili všechny tajné služby v Evropě a všechny naše spojence. Spojili jejich jména s tím největším korupčním skandálem, který se prostě nestal.“

Witowská se ho pak ptala, zda tedy jejich setkání s BIS nemělo spojitost s výroky prezidenta, zda ho to nevyprokovalo k akci. Jirsa na to odvětil, že je senátor již patnáct let, na setkání s BIS byl již potřetí či počtvrté a chodí i do jiných zpravodajských služeb, takže setkání bylo standardní návštěvou. A zopakoval: „Zdá se mi, že je to nevhodné vyjádření, v žádném případě bych ho nepoužil vůči BIS, v tom s kolegama souhlasím, ale myslím si, že prezidentovi děláme radost, že celá republika mluví o čučkařích a že to takhle chtěl.“

Ani potom se tématu Witowská nevzdala a ptala se, zda bychom tedy měli prezidentova slova o čučkařích pominout. Ten měl za to, že prezident reprezentuje republiku navenek a svým sdělením poslal do zahraničí vzkaz, který je naprosto nesrozumitelný a spojenci nad ním asi zdvihali obočí či se ptali, co se to u nás děje. „Takže to je věc, která nás může v zahraničí oslabovat,“ mínil Fischer a dodal, že v BIS pracují lidé, kteří nasazují své zdraví, soukromí a svůj um v zájmu vlasti, a prezident je pak takto veřejně zkritizuje, aniž by se šlo k obsahu toho, co měl na mysli. „Tady mám pocit, že se děje něco, co je potřeba vzít velmi přísně, takhle by vrchní velitel nikdy mluvit neměl,“ zakončil debatu na téma Zemanových slov o BIS Fischer.

Celý pořad ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …