A tohle víte? Zdechovský přidal informace o migraci

09.08.2018 7:01

Migranti jsou novodobí otroci, říká Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL, a opírá se o dokument německé televize. Na jihu Evropy prý pracují v ohavných podmínkách za mrzkou mzdu a Zdechovský chce, aby se s tím něco dělalo. Své myšlenky uveřejnil na svém blogu na serveru iDnes.

A tohle víte? Zdechovský přidal informace o migraci
Foto: Archiv TZ
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský
reklama

Zdechovský si klade otázku, jak je možné, že je v supermarketech ovoce a zelenina celoročně dostupná a levná. A sám si na ni odpovídá. V jižní Itálii a ve španělské Andalusii, kde se mnoho druhů ovoce a zeleniny pěstuje, zaměstnávají nelegální migranty za mizernou mzdu a tak snižují náklady. Zjistili to němečtí novináři z televize ARD v dokumentu Špinavá sklizeň Evropy.

Anketa

Chcete, aby Jiří Paroubek zasedl v Senátu?

44%
56%
hlasovalo: 8764 lidí

Podle dokumentu dělníci žijí ve slumech bez vody a elektřiny. Jejich bydlení je postavené ze zbytků a odpadků. Mzda? Kdo má papíry, ten dostane 35€ na den. Kdo nemá, 25€; a přesčasy se například u společnosti BioSabor neproplácejí. Bezpečnost na pracovišti je pak hořký vtip, dělníci stříkají ovoce pesticidem bez ochrany.

Jak je něco takového možné? Firmy prý vědí, že pracovníků ochotných dělat za „almužnu“ je mnohem více než volných míst. Vzhledem k tomu, že se nejedná o legální migranty, tak papírově neexistují a firmy se o ně nemusí starat. Výsledkem jsou pak podstatně nižší náklady. Když se zaměstnavatele snažili novináři z ARD konfrontovat, tak prý jevili naprostý nezájem a popírali, že by k něčemu takovému vůbec docházelo. S dokumentaristy odmítali mluvit, dělníky schovávali apod.

V Itálii se údajně jednalo o to samé. Stejná mzda, stejně špatné podmínky, dělníci přespávali ve stanovém městečku. Městečko pak podle dokumentu vyhořelo a mnoho lidí zde přišlo o to málo, co měli a jeden i o život. Na rozdíl od Španělska se o zdejší situaci prý zajímá i policie. Důvodem zřejmě je, že v Itálii je do celé záležitosti zapojená mafie. „Do tohoto odporného byznysu s využíváním lidí je na jihu Itálie zapojen místní organizovaný zločin, což není nikdo jiný než všemi obávaná mafiánská organizace Ndrangheta. Její celá síť má roční příjmy cca 53 miliard € a 40 % příjmů jde právě ze zemědělství,“ píše europoslanec. Špatná situace je prý i u zemědělců, na které tlačí velké řetězce, aby snížili cenu.

Fotogalerie: - Úroda bude nižší

Podle odhadů ČSÚ bude letošní úroda nižší než v mi...
Důvodem je nižší hektarový výnos i menší osevní pl...
Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství ...
Podle odhadů ČSÚ bude letošní úroda nižší než v mi...
Podle odhadů ČSÚ bude letošní úroda nižší než v mi...
Podle odhadů ČSÚ bude letošní úroda nižší než v mi...

Zdechovský tvrdí, že zemědělcům jdou subvence v hodnotě 58 miliard eur a z nich čerpají i velké společnosti jako např. zmíněná firma BioSabor, která prý dostala 3,4 milionu eur. Ohavné podmínky, v jakých migranti pracují, jsou podle Zdechovského jasným důsledkem ilegální migrace. „Za sebe říkám, že takovou zemědělskou politiku nechci, a proto jsem se rozhodl tento fenomén otevřít. Nejde jen o změnu plateb zemědělcům v jižních státech, ale i o změnu koncepce fungování a přemýšlení o zemědělství v celé Evropské unii,“ tvrdí europoslanec.

Pokud by se s problémem skutečně něco dělalo a zaměstnávání ilegálních migrantů zabránilo, je zde riziko, že by stouply ceny. Zdechovský si klade otázku, zda bychom to akceptovali, nebo začali dovážet například z Afriky, a vyzývá k diskuzi.

Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…