A už nadávky nové vládě. Uchazeč o křeslo řekl program a je zle

13.10.2021 14:51 | Ze sítí

Vláda koalic Spolu a PirSTAN ještě ani nezačala vládnout a náměstek ministra vnitra Michal Hašek (ČSSD) už vyzývá ke sjednocení levice a vyvolání předčasných voleb. Říká to v reakci na slova kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), podle nějž si lidé budou muset za nadstandardní zdravotní péči připlatit.

A už nadávky nové vládě. Uchazeč o křeslo řekl program a je zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

„Zdravotní péče nikdy nemůže být pro všechny stejně kvalitní. Je to jako chodit na fotbal jen na Barcelonu – můžete, ale zaplatíte si to,“ prohlásil mimo jiné Vlastimil Válek. České zdravotnictví je na tom podle něj velmi dobře a prý ani nevadí, že musejí babičky čekat až šest hodin v čekárně. „V Anglii by čekaly 4 dny,“ namítl Válek a pak výslovně uvedl, že čekat šest hodin v nemocnici není nic strašného.

To rozlítilo Michala Haška, který po ČSSD žádá okamžitou reakci a snahu o opětovné posílení levice v české politice. „Vřele doporučuji sociální demokracii a sociálním demokratům, ať se OKAMŽITĚ věnujeme AKTUÁLNÍ POLITICE a tomu, CO ČEKÁ S PRAVICÍ lidi v naší zemi. Domácí zabijačky si nechejme dovnitř soc. dem., tím žádné voliče zpět nezískáme,“ vyzval sociální demokraty k okamžité politické reakci.

„Pokud jsou tato slova budoucího ministra zdravotnictví z TOP 09 myšlena vážně spolu s tím, že čekat 6 hodin u lékaře je v pohodě, pracujme v čele sjednocené levice na tom, aby vláda pětikoalice skončila co možná nejdříve a přišly nové volby...“ vymyslel ihned Hašek plán na možné předčasné volby.

Válek v rozhovoru pro CNN Prima News hovořil zejména o tom, že české nemocnice jsou přehlcené, protože mají všichni pojišťovnami hrazenou nadstandardní péči. Přitom by se podle něj dala spousta věcí řešit ambulantně mimo nemocnice.  

Pokud lidé přesto chtějí do nemocnice za lepší péčí, musejí se podle Válka smířit s tím, že si na ni počkají.„V rychlosti a dostupnosti péče jsme dnes v předních místech na světě. Problém je, že když vás týden bolí hlava a pak chcete jít na ten urgent, tak soutěžíte s těmi vážně akutně nemocnými. A nastává potíž,“ vysvětloval Válek.

Takže chce systém „kultivovat“. Především chce posílit roli pojišťoven, které by měly být aktivním hráčem podílejícím se na zdravotní péči a nejen tím, kdo převádí peníze z pojistného lékařům. Cokoliv, co pojišťovna neplatí, by pacient měl mít možnost oficiálně zaplatit. Buď přímo, anebo mít možnost se připojistit na některou konkrétní zdravotní službu.

Jeho slova hned zkritizoval premiér Andrej Babiš, který se připravuje na roli opozičního poslance. „No to se máme na co těšit, zdravotnictví jen pro bohaté. My chceme, aby bylo naše skvělé zdravotnictví stejně dostupné pro všechny občany ČR. A šest hodin čekání? To je asi nepovedený vtip?“ reagoval Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…