A už to leze: Seděl, mlčel, pak nadával na internetu. Prymula o vyhození ze schůze

28.04.2020 9:04

Epidemiolog Roman Prymula, který je zároveň šéfem týmu COVID-19, se v dnešním deníku Právo vyjádřil k vykázání ekonoma Daniela Münicha z jednání laboratorní skupiny na Ministerstvu zdravotnictví. Odmítl také kritiku šesti desítek epidemiologů a hygieniků, že projekt chytré karantény není v případě nízkého počtu záchytů pozitivních pacientů účinný.

A už to leze: Seděl, mlčel, pak nadával na internetu. Prymula o vyhození ze schůze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula

Prymula systém chytré karantény samozřejmě brání. "Systém je nastaven na to, aby zvládal desetinásobný objem. Potom to má samozřejmě velký význam. Teď to jsou hygienici opravdu schopni udělat metodami, které používali doposud," uvedl. Podle jeho slov byl dopis motivován právě ekonomem Münichem, který hygieniky dehonestoval. "Říkal, že se vše zvládne technicky a oni nejsou vůbec potřeba. Takže zcela rozumím, proč se rozhněvali a ten dopis napsali," poznamenal.

Anketa

Je pro vás plk. Robert Šlachta důvěryhodnou osobností?

88%
12%
hlasovalo: 16351 lidí

Münicha Prymula podle jeho slov vykázal z jednání laboratorní skupiny, náměstek ministra zdravotnictví se však brání tím, že Münich jejím členem není a na minulé jednání pozván nebyl. Na předminulé jednání jej pozval na základě požadavku pana Švejnara, aby tam někdo byl, tvrdí Prymula. "Takže jsem ho tehdy pozval a za celé to dvouhodinové jednání neřekl ani slovo. Akorát se pak člověk na sítích dočítá, co se mu nelíbí. Navíc nám v podstatě téměř rozklížil chytrou karanténu tím, jak napadl hygieniky, tudíž jsem opravdu nejevil žádnou potřebu ho na včerejším jednání mít. Na to další zasedání jsem ho tedy už nezval," zmínil Prymula. 

"Před chvílí jsem byl vykázán plukovníkem v záloze panem Prymulou z pravidelného jednání laboratorního týmu na Ministerstvu zdravotnictví (koordinuje rozvoj testovacích kapacit, testování, vyhodnocování). Nelíbí se mu prý co říkám v médiích (kladu nepříjemné otázky o (ne)dostupnosti dat o testování, o absenci kvalitních analýz, o absenci efektivní testovací strategie, o málo ambiciózním výhledu budování testovací kapacity, o pomalém rozjezdu chytré karantény...)," poznamenal včera na svém facebookovém profilu Daniel Münich.

"Na jednání jsem byl zván jako zástupce Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu. Jsem přesvědčen, že smysluplný plán ekonomických opatření můžeme dělat pouze tehdy, pokud budeme mít dostatek epidemiologických dat, analýz a na jejich základě plán do budoucna. Plošná karanténa nebo plošné uvolnění nejsou pro naší zem (vhodná) řešení," míní Münich. Podle jeho slov potřebujeme intenzivní celostátní chytrou karanténu podpořenou masivním a chytře cíleným PCR testováním bedlivě analyticky vytěžovaným.

Na Münichova slova zareagovala mimo jiné ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. "To jako opravdu? Tohle není možné," napsala v diskuzi. 

Anketa

Přispěla parlamentní opozice pozitivně k řešení koronavirové krize v ČR?

3%
97%
hlasovalo: 30621 lidí

"Tohle je fakt ubohost. Vaše kritika je navíc (alespoň z toho, co vidím) dost konstruktivní a on zareaguje takhle?" napsal další z diskutérů. Svůj názor pak přidal i komentátor Martin Schmarcz. "Dane, tak on plukovník samozřejmě nechce, aby mu do toho nějakej absík kafral... Obávám se ovšem, že v tomto ho premiér podpoří. Jednak 'řídit stát jako vojenský útvar’ je vlastně totéž, jako řídit ho jako firmu, takže mu to bude sympatický. Druhak, přesný data chtěj jenom ekonomický šťouralové, jako ty, ale když nebudou relevantní data, tak se bude rozvolňovat a podporovat ekonomika dle uvážení premiéra - a co kdyby ty data byly v rozporu s tím, jak to chce on? Třeba ne, ale co kdyby, že jo? Nač to riskovat..." uvedl v diskuzi Schmarcz.

Münich se včera krátce po půlnoci na svém facebookovém profilu vyjadřoval k aktuálnímu vývoji pandemie koronaviru. "Podíl nově pozitivně testovaných výrazně kolísá s tím, jak během týdne kolísá počet zpracovaných testů. Tato závislost se však snižuje (nejvyšší byla v březnu, nižší do poloviny dubna, ještě nižší v druhé půlce dubna). Jedním z důvodů je, že rostoucí počet testů se nepoužívá na testování potenciálně nově nakažených, ale na testování těch, co už symptomatické období překonali. Další důvod může být, že se rostoucí počet testů používá na preventivní testování třeba v domovech seniorů nebo na testování při chytré karanténě. Bohužel nám stát nadále tají informace o tom, v jakém poměru jsou účely, ke kterým jsou každodenní baterie testů použity. Takže zde možnosti analýz zatím končí," poznamenal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…