ANO, komunisti a Úsvit posilují, ukázal průzkum

16.11.2015 9:39

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by šest politických subjektů. Největší podpoře voličů se v listopadu těší hnutí ANO 2011. Od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, ji v současné době dělí více než sedm procentních bodů. Pokud by TOP 09 kandidovala bez partnerského hnutí STAN, získala by méně preferencí než ODS. Ukázal to průzkum agentury Phoenix, který byl uskutečněn na začátku listopadu na vzorku více jak tisícovky respondentů.

ANO, komunisti a Úsvit posilují, ukázal průzkum
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Miroslav Lidinský.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v listopadu pravděpodobně překročilo šest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013. Zároveň by se jejich pořadí oproti posledním sněmovním volbám významně změnilo. Aktuální měření bylo provedeno na vzorku 1018 respondentů ve dnech 30.10. - 10. 11. 2015.

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 25,4 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Oproti říjnovému měření došlo k opětovnému mírnému nárůstu obliby hnutí Andreje Babiše.

  • celý průzkum ZDE

Druhého nejlepšího výsledku dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo 18,2 procenta respondentů. V porovnání s předchozím výzkumem ji podpora klesla o více než procento. Bronzovou příčku v preferencích si udržuje již třetí měsíc po sobě ODS se zjištěným ziskem 10,4 procenta (v roce 2013 získala 7,72 procenta). Čtvrté místo obsadila KSČM s naměřenými 9,5 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta) a zažívá růst své potencionální voličské podpory o necelé procento.

Ze zbylých stran se začíná výrazněji profilovat především Úsvit, který v měření získal 4,1 procenta. Okamurova SPD se krčí stále kolem jednoho procenta a doplácí s největší pravděpodobností na minimální znalost názvu strany. Zajímavý je i propad lidovců, kteří se tak tak drží nad pěti procenty (5,5 procenta).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman: Volby v Rusku byly demokratické, Putin je silný prezident. Rusové mu ze tří čtvrtin věří, to je pro velmoc důležité

22:35 Miloš Zeman: Volby v Rusku byly demokratické, Putin je silný prezident. Rusové mu ze tří čtvrtin věří, to je pro velmoc důležité

Jako každý týden v hlavním vysílacím čase se vysílal na TV Barrandov Týden s prezidentem Jaromíra So…