ANO povede do voleb Charanzová. A Jourová by měla zůstat komisařkou

17.02.2019 13:08

Na dnešním celostátním sněmu hnutí ANO, na kterém bylo zvoleno vedení pro další dvouleté funkční období, předseda a premiér Andrej Babiš oznámil, že hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu Dita Charanzová. Kromě toho také vyjádřil přání, aby Věra Jourová byla i v příštím období eurokomisařkou za Českou republiku v případě, že se na tom vládní koalice shodne.

ANO povede do voleb Charanzová. A Jourová by měla zůstat komisařkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dita Charanzová

Pro dosavadní eurokomisařku Jourovou by premiér podle svých slov viděl významnější post v nové Evropské komisi, která bude sestavena po volbách. Aktuálně je eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti mužů a žen. „Naše komisařka paní Jourová dělá dobrou práci, myslím si, že pokud se shodneme ve vládě, tak by neměl být důvod, aby nepokračovala, aby usilovala o lepší pozici,“ řekl Babiš s tím, že za nejzajímavější považuje například agendu vnitřního trhu Evropské unie.

Na sněmu také oznámil, že hnutí ANO povede do eurovoleb Dita Charanzová. „Velmi si toho vážím, beru to s pokorou a jako ocenění své dosavadní práce v Evropském parlamentu,“ uvedla Charanzová, podle které by se Evropská unie měla vrátit k původnímu poslání, kterým bylo zajistit mír, bezpečnost a podmínky pro prosperitu. 

„EU prošla za posledních několik let řadou zatěžkávacích zkoušek,“ řekla Charanzová. Jmenovala například dluhovou krizi v Řecku, migrační vlnu, kde podle ní EU selhala, a aktuálně brexit, který podle ní lomcuje s britskou ekonomikou. Podobná situace by podle ní pro českou ekonomiku mohla být tvrdou ranou. Poznamenala také, že Češi patří k největším euroskeptikům. „Jen 39 procent z nás považuje členství v Evropské unii za pozitivní. Není to ale chyba lidí, že nevidí přidanou hodnotu Evropské unie, výhody, které nám plynou z členství,“ řekla. Podle ní je třeba názorům občanů naslouchat.

„Unie by se měla vrátit ke svým kořenům,“ míní Charanzová. Znovu nastolenou výzvou je podle ní otázka bezpečnosti, která vyvstala s migrační krizí, vlnou teroristických útoků i s rozvojem technologií. „Společným úsilím musíme zastavit pašeráky lidí, zrychlit azylové řízení a navracení migrantů. Kdo azyl nedostane, musí z Evropské unie odjet. Zabývat se musíme společně ale i kybernetickými hrozbami, lepší ochranou kritické infrastruktury,“ poznamenala.

Česko podle Charanzové čeká tvrdé vyjednávání o víceletém evropském rozpočtu. „Jde o jednu z nejdůležitějších legislativ, která bude mít přímý dopad na Českou republiku. Hlavním cílem je, abychom si mohli určovat u nás, kam chceme prostředky směřovat,“ uvedla.

Důležité podle ní je, aby kromě financí na bezpečnost byl dostatek peněz na financování projektů ze strukturálních fondů a na investice do životního prostředí, vzdělávání, výzkumu a inovací.

Na vnitřním trhu EU je podle Charanzové nutné bojovat proti zavádění protekcionistických opatření ze strany některých členských států. Jmenovala například omezení pro firmy, které vysílají své pracovníky, odborníky a řemeslníky do ostatních zemí. Unii ale na závěr popsala jako skvělý, světově unikátní projekt.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…