Ach Bože. Trumpův soudce se vytočil a nechal vyklidit soudní síň

21.05.2024 4:30 | Zprávy

V soudním procesu s Donaldem Trumpem došlo v New Yorku k nečekanému momentu. Soudce Juan Merchan v pondělí odpoledne takřka explodoval. Slovně. A nechal vyklidit soudní síň. Vytočil ho svědek obhajoby, který u soudu vystupoval v rozporu s pokyny soudce, kterého tím rozlítil.

Ach Bože. Trumpův soudce se vytočil a nechal vyklidit soudní síň
Foto: FOX News
Popisek: Donald Trump v televizi FOX

V New Yorku pokračuje soudní proces s exprezidentem, který by se do Bílého domu rád vrátil, Donaldem Trumpem. Trump je obžalován, že zatajil úplatu pornoherečce Stormy Daniels, kterou se jí jeho tým měl snažit přesvědčit, aby pomlčela o setkání s kandidátem na prezidenta a budoucím vítězem nad Hillary Clintonovou.

Proti Trumpovi v této kauze promlouvá jeho někdejší spolupracovník, právník Michael Cohen. Server USA Today popsal Cohena jako klíčového svědka obžaloby. Trumpův současný tým v čele s obhájcem Toddem Blanchem dělá vše pro to, aby Cohena zdiskreditoval.

Blanche podle serveru USA Today „přiměl Cohena, aby ochotně přiznal, že kradl v Trump Organization a že zpeněžil své spojení s Trumpem, a to i prostřednictvím podcastů a knih, které útočily na jeho bývalého šéfa“.

Mezi svědky obhajoby naopak hraje klíčovou roli právník Robert Costello.

Když Costello, bývalý federální prokurátor na Manhattanu, začal vypovídat, řekl, že Michael Cohen mu předtím řekl: „Přísahám Bohu, Bobe, nemám na Donalda Trumpa nic.“

Právě kvůli Costellovi došlo v soudní síni k velkému pozdvižení. Costello totiž opakovaně odpověděl na otázky, proti kterým obžaloba opakovaně vznesla námitky, které soudce Merchan uznal.

„Ach, Bože,“ reagoval na soudcův postup Costello.

A v tu chvíli se soudce neudržel.

„Prosím?“ obrátil se podle serveru USA Today na svědka obhajoby.

Costello pokračoval v proslovu a po další námitce obžaloby si významně povzdechl.

Navíc požádal soudního zapisovatele, aby část jeho výpovědi vyškrtl.

A v tu chvíli soudce předvedl slovní explozi. Připomněl Costellovi, že dávat podobné pokyny může jen on jako soudce. A hned přidal otázku. „Co na mě tak zíráte?“ vypálil na svědka obhajoby. „Pokud se vám moje rozhodnutí nelíbí, nedívejte se na mě a nekoulete očima,“ řekl Merchan Costellovi.

Poté nechal vyklidit soudí síň. Bylo asi 16 hodin newyorského času.   

Soudce Juan Merchan omluvil porotce na zbytek dne. Právníci však zůstali řešit právní otázky.

Robert Costello se má vrátit na lavici svědků v úterý ráno. Státní zástupkyně Susan Hoffingerová bude pokračovat v jeho křížovém výslechu.

Costello na Cohenovu adresu poznamenal, že „předváděl pořádnou show“, když Cohen popisoval, jak postával na střeše hotelu Regency a chystal se skočit a zabít se, protože nemohl odolat pokračujícímu tlaku trestního případu.

CNN k soudní kauze napsala, že Trump Costella ocenil. „Viděli jste, co se dnes stalo vysoce uznávanému právníkovi, Bobu Costellovi. Páni. Nikdy jsem nic takového neviděl,“ řekl.

Trestní řízení Trump označil za „hon na čarodějnice“. Řekl také, že doufá, že soudce Juan Merchan vyhoví návrhu na zamítnutí procesu. „Tento případ by měl soudce zamítnout," dodal s tím, že pokud to Merchan udělá, může „získat zpět respekt“.

Agentura Reuters upozornila, že právníci Donalda Trumpa požádali v pondělí soudce dohlížejícího na jeho trestní stíhání, aby případ zamítl dříve, než se dostane k porotě s tím, že svědectví hvězdného svědka Michaela Cohena není věrohodné vzhledem k jeho trestnímu rejstříku a historii plné lhaní.

Soudce Juan Merchan okamžitě nerozhodl o žádosti, která je v trestních řízeních běžná, ale málokdy je jí vyhověno. Naznačil ale, že důvtipní porotci budou schopni sami posoudit věrohodnost svědectví Trumpova bývalého právníka.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Americká justice se s Trumpem odkopala. Úplně donaha., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFilipes , 21.05.2024 8:41:22
Tamější Deep State ovládající justici, vládu, tajné služby, armádu a úřady taky.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Že by se hnuly ledy? Bývalý Obamův muž uznal, že vláda USA končí. Starý pořádek také

9:52 Že by se hnuly ledy? Bývalý Obamův muž uznal, že vláda USA končí. Starý pořádek také

Prakticky v každém projevu Vladimira Putina i Si Ťin-pchinga se objevuje přání vytvořit tzv. multipo…