Adam Michnik: Putin řídí, ostatní zvrací. Tak to vypadá v Rusku

22.12.2014 11:25

V Moskvě, zdánlivě klidné a prosperující, lze cítit vření pod povrchem. Vědomí politické, hospodářské a morální krize je všeobecné. Nikdo nezná odpověď na otázku, k čemu to vše směřuje, napsal v polském listu Gazeta Wyborcza jeho šéfredaktor, bývalý protikomunistický disident Adam Michnik.

Adam Michnik: Putin řídí, ostatní zvrací. Tak to vypadá v Rusku
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

"Rusko připomíná letadlo: řídí jej jeden pilot a zbytek zvrací," vypráví moskevský sociolog. Většina lidí, s nimiž jsem hovořil, uvádí Michnik, měla podobný názor. "Putin už dozpíval svou píseň do konce," řekl mi přední ruský historik. Jiní ale v současnosti nevidí síly, které by jej mohly svrhnout. Co víc, pokud by měl Putinovo místo převzít vůdce vojenské lobby, ministr (obrany Sergej) Šojgu, byla by to změna k horšímu, obrat k totalitě.

Dnešní Rusko není totalitní stát, ale spíše absolutismem v stádiu úpadku. Z toho pramení spousta chaotických nápadů. Například předsedou vlády by se měl stát (bývalý ministr financí Alexej) Kudrin, aby bylo možné učinit z premiéra Dmitrije Medveděva hlavního viníka hospodářské krize. Kudrin má dobrou pověst v podnikatelském světě, i západním. Stačilo by to na překonání krize a izolace, do níž zavlekl zemi Putin?

Putin uvízl v pasti, kterou sám nastražil. Za zdánlivé mezinárodní úspěchy, jako byla anexe Krymu, platí Rusko vysokou cenu, ale peníze nemá a brzy mít nebude.

Z toho plynou názory, že zapotřebí je nový NEP (nová ekonomická politika - termín vztahující se k částečné liberalizaci poměrů po bolševické revoluci ), jiní zase navrhují jinou fikci - parlamentní koalici. Tvrdí, že dokud moc spočívá v rukou jediného člověka, pak na něm spočívá i plná odpovědnost za krizi. Tak zní varování ruských politiků na Putinovu adresu.

Nakonec se prý zeptají, za co stojí vůdce, který zemi přivedl do konfliktu s celým světem

Putin nedávno rozhodl, že se postaví pomník obětem stalinských represí. Návrh ležel u ledu 25 let. Je to signál změn? Nikdo neví.

Dobrodružství na Ukrajině může být pro Putinův režim stejně vražedné jako první světová válka pro cara Mikuláše či intervence v Afghánistánu pro sovětský režim. Putin nejspíše nestáhne vojska z Luhanska a Doněcka. Ale zmrazení konfliktu bude materiálně i politicky nákladné.

Putin tvrdí, že krize v Rusku potrvá nejvýše dva roky. Není to ani první, ani poslední lež. Namlouvá lidem, že vše zavinili Američané, a zdá se, že sám věří v takový nesmysl. Jsou Rusové, kteří tato slova přijímají v dobré víře, že v obraně před Západem je třeba se semknout okolo vůdce. Ale ti samí lidé se nakonec zeptají, za co stojí vůdce, který zemi přivedl do konfliktu s celým světem. A tehdy - s myšlenkou na Ukrajinu - zopakují slova Andreje Sacharava o tažení v Afghánistánu jako o "ostudné válce". Nesmyslné a kruté, která je neštěstím Ruska, píše Adam Michnik.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…