Advokát v údivu: Kam zmizela dolní hranice pokuty za nelegální zaměstnávání?

21.01.2015 17:17

Přestože dolní hranice pokuty za nelegální zaměstnávání měla být podle nového zákona snížena od letošního ledna z 250.000 Kč na 50.000 Kč, kvůli změnám v legislativním procesu nyní není stanovena. Uvedl to advokát Jan Vych ze společnosti Vych & partners. Generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn k tomu uvedl, že zákon není dostatečně jednoznačný, ale práci inspekce to nijak neochromuje.

Advokát v údivu: Kam zmizela dolní hranice pokuty za nelegální zaměstnávání?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zemní práce

Pokuta má podle Vycha od ledna pouze maximální hranici, která je deset milionů Kč. Kontrolní orgány tak mají širší prostor při ukládání pokut v situacích, kdy je společenská nebezpečnost správního deliktu velice nízká, upozornil. Hahn uvedl, že legislativa při přesném stanovení dolní hranice bude upravena v řádu týdnů, maximálně měsíců. Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na tom, aby situaci vyjasnilo, dodal.

Minimální hranice pokuty za nelegální práci stanovil zákon o zaměstnanosti původně částkou 250.000 Kč. Kdykoli kontrolní orgán zjistil, že byla naplněna skutková podstata nelegální práce, musel bez ohledu na nízkou společenskou nebezpečnost takového jednání pro společnost uložit pokutu alespoň v této výši. To bylo podle Vycha pro řadu drobných podnikatelů likvidační.

Novelou, kterou iniciovalo MPSV a jež byla schválena v červnu 2014, měl zákonodárce v úmyslu snížit s účinností od ledna 2015 dolní hranici pokuty na 50.000 Kč. Důvodová zpráva to odůvodnila možným likvidačním charakterem původní částky a překročením preventivního charakteru smyslu minimální hranice pokuty. V průběhu legislativního procesu přijímání této změny však Ústavní soud zrušil slova "nejméně však 250.000 Kč".

Nelegální prací je také takzvaný švarcsystém (fingovaný obchodní vztah), tedy výkon závislé práce mimo pracovněprávní vztah, zaměstnávání cizinců bez platného povolení k pobytu či zaměstnávání cizinců bez platného povolení k zaměstnání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pas, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám s vámi osobní problém.“ Ledecký nakládal Prymulovi. Ale pak přišel obrat jednou větou

22:12 „Mám s vámi osobní problém.“ Ledecký nakládal Prymulovi. Ale pak přišel obrat jednou větou

Mělo jít o debatu o povinném očkování a vládních protiepidemických opatřeních, nakonec se ale pořad …