Advokátka: Žádosti křesťanů z Číny o azyl jsou zdůvodněny podobně

02.03.2018 16:50

Ministerstvo vnitra zdůvodnilo úspěšné i neúspěšné žádosti o azyl ze strany čínských křesťanů podobnými argumenty. Rozdíl ve zdůvodněních je pouze v tom, že úspěšní žadatelé byli v domovské zemi pronásledováni s vyšší intenzitou. ČTK to dnes řekla právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Hana Franková. Nezisková organizace zastupuje zhruba 30 čínských žadatelů o azyl. Její právníci zatím prostudovali 15 zamítnutých žádostí a dvě úspěšné.

Advokátka: Žádosti křesťanů z Číny o azyl jsou zdůvodněny podobně
Foto: Jan Rychetský
Popisek: I tak vypadá život v dnešní Číně

Vnitro minulý týden oznámilo, že azyl v Česku udělilo osmi lidem, dalších 70 žádostí odmítlo. Nyní uplynul druhý týden, kdy si jednotliví žadatelé rozhodnutí vyzvedávají na úřadech. Ti, kteří zatím rozhodnutí neobdrželi, dokumenty dostanou příští týden.

Podle Frankové jsou odůvodnění, které zatím právníci pročetli, poměrně zvláštní, jelikož se v drtivé většině shodují. K tíži prý čínským křesťanům úředníci přičítají to, že do země přijeli ve větší skupině, měli platné doklady nebo začali v nové zemi rychle pracovat. „To zmiňují i u osoby, které to bylo uděleno. Jediný rozdíl je v tom, že vnitro tvrdí, že ta osoba, které to bylo uděleno, se setkala s pronásledováním v minulosti, které bylo v určité vyšší intenzitě,“ řekla dnes ČTK Franková.

Dodala, že se většina neúspěšných žadatelů vyjádřila v tom smyslu, že proti rozhodnutí ministerstva podají žaloby. Právníci nyní žaloby připravují. „Myslíme si, že je dostatek podkladů k tomu, aby se dalo vyvodit, že všem hrozí pronásledování. Je prostě velice podobná situace u odmítnutých žádostí i u úspěšných,“ podotkla Franková.

Žaloby budou řešit krajské soudy po celé republice. Podávány budou podle regionů, kde nyní neúspěšní žadatelé o azyl bydlí. Advokátka nemohla ke klientům sdělit bližší podrobnosti. Ti neúspěšní jsou ale podle ní ve špatném stavu a z rozhodnutí českých úřadů jsou zdrceni.

Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další křesťanské církve čínský režim potírá.

Rozhodnutí českých úřadů trvalo zhruba dva roky. Podle vnitra museli žadatelé prokázat, že ve vlasti čelili pronásledování. Pro udělení azylu podle ministerstva nestačila pouze skutečnost, že žadatel je členem menšinové komunity.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…