Advokátka nad řáděním Janka Kroupy: Jsme vydáni na milost novinářům. Mohou si v podstatě napsat, co chtějí

10.05.2021 20:56

Po otřesu na politické scéně a v médiích, který spustil jediný článek novináře Janka Kroupy na Seznam Zprávách, v němž novinář tvrdí, že měl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v plánu vyměnit tajné informace o výbuších ve Vrběticích například za milion dávek vakcíny Sputnik V, se advokátka Monika Čírtková zamýšlí, kam až sahá právo novinářů na ochranu svých zdrojů a jak se vůbec lze případnému nařčení v médiích bránit. Možnosti prý sice jsou, ale ne bez potíží. Daný člověk se podle ní musí mít na pozoru i před tím, že se „naše média dělí na seriózní a dezinformační“.

Advokátka nad řáděním Janka Kroupy: Jsme vydáni na milost novinářům. Mohou si v podstatě napsat, co chtějí
Foto: Archiv Moniky Čírtkové
Popisek: Advokátka Monika Čírtková

Anketa

Vyhraje hnutí ANO sněmovní volby? (Ptáme se od 9.5.2021)

87%
9%
4%
hlasovalo: 12939 lidí
Advokátka míní, že kauza vyvolaná článkem novináře Janka Kroupy na serveru Seznam Zprávy o údajné výměně tajných informací za vakcínu Sputnik V, byla za začátku lehce zábavná. „Novináři se berou strašně vážně, se zachmuřenými výrazy spekulují o výměnném obchodu, na základě jednoho nepodloženého článku spustí opozice povyk, konají se mimořádné schůze Sněmovny, a nakonec se dozvíme, že nemají v ruce nic. A že nevadí, že nikdo nic nepotvrdil, když to přece nevyvrátil. Panoptikum. Prostě k smíchu,“ hodnotí.

Kromě vyznění kauzy ji však „uhodila“ i druhá strana tohoto dění, a to ta, že jsme „novinářům vydáni na milost a nemilost“. „Stačí, aby se kdokoliv z nás k něčemu nemilému přimotal – a zdaleka nemusí jít jen o trestnou činnost, jak vidíme – nebo se jednoduše nějakému novináři znelíbil, a je zle. Mohou si napsat v podstatě, co chtějí. Nikdo z nás není v bezpečí, nikdo není chráněn,“ ukazuje.

Trestní oznámení pro pomluvu prý sice lze podat a následně se soudit, ale celý spor podle advokátky nakonec skončí u soudu na dlouhé roky.

Dotčený občan sice má ještě další možnost v obraně přes média, s tím se však pojí i riziko, že jej někteří mohou nálepkovat jakožto „dezinformační“. „Třeba bude mít štěstí a trefí se do média, které není na seznamu těch dezinformačních… protože naše média se dělí na seriózní a dezinformační; potíž je bohužel v tom, že označení o ničem nevypovídá. Tzv. seriózní médium klidně otiskne nepodložené spekulace a tzv. dezinformační web vydá normální rozhovor se zajímavým odborníkem, na kterém nezmění v respondentových odpovědích ani čárku. Pak se v tom má někdo vyznat,“ shrnuje Čírtková.

Právo novinářů na ochranu svých zdrojů a samozřejmě i svobodu slova advokátka jasně hodnotí pozitivně, smyslem těchto práv novinářů však pojí i další otázky. „Je jejich smyslem tvořit štít, za který lze schovat kdejakou nedoloženou pomluvu? Neměla by se s těmito výsadami pojit nějaká odpovědnost?“ táže se.

„A kde zůstala novinářská odpovědnost třeba v případě nařčení ministra vnitra z kupčení s informacemi a vakcínami? Lze odstřelit politika naprosto nepotvrzenou spekulací? Může si skutečně kdokoliv dovolit napsat cokoliv? Kde to skončí? A kdo je na řadě příště?“ uzavírá pak Čírtková své zamyšlení nad chováním některých novinářů.


reklama

autor: rak

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

21:40 „To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

Když na jaře 2019 zavítal Andrej Babiš coby premiér do sídla CIA, vzbudilo to rozruch. Vyjádřila se …